Herkes Biliyor Film Afişi

Herkes Biliyor Filmi Eleştirisi

2011’de yazıp yönettiği Bir Ayrılık filmi ile Oscar adaylığı ve Bafta Ödülleri kazanan İranlı yönetmen Asghar Farhadi...

Yönetmenliği ile birlikte senaristliği ile de öne çıkan; 2011’de yazıp yönettiği Bir Ayrılık filmi ile Oscar adaylığı ve Bafta Ödülleri kazanan İranlı yönetmen Asghar Farhadi; son filmi Herkes Biliyor ile yükselişine devam ediyor. Farhadi; sayılı İranlı yönetmenler arasına girmek üzere diyebiliriz.  
Genellikle kendi ülkesinde geçen ve İran’ın sosyokültürel ve dini hikayelerini konu eden Farhadi; kendi coğrafi alanının dışına çıkarak Herkes Biliyor filminde bizi İspanya’ya götürüyor. Ancak Herkes Biliyor’da coğrafya değişse de Asghar Farhadi’nin tarzından, anlatımından ve genelde ön planda güçlü bir kadın karakter kullanmasından bir şeyin gitmediği görülüyor. Hollywood’un İspanyol yıldızları Penelope Cruz ve Javier Bardem de kendi ülkelerinde, kendi dilleri ve İranlı bir yönetmen eşliğinde oldukça güzel bir performans sergiliyorlar.
 
Herkes Biliyor filmi gerek Güney Amerika, gerek İspanya, gerek İran hatta gerek Türkiye’de de tanıdık gelebilecek bir aile/sülale hikayesi anlatıyor. Ailesinin ve kızının peşine düşmüş bir annenin öyküsünün peşinden giderken sırlarla dolu bir aile yapısına şahitlik ediyoruz. Bu süreçte neredeyse herkese tanıdık gelebilecek en az bir aile sırrı, trajedisi veya entrikası ortaya çıkıyor. Bu açıdan Herkes Biliyor yerel olduğu kadar evrensel bir dile de sahip.
 
Teknik açıdan Asghar Farhadi’nin hem kendi tarzını hem de İran sinemasının tarzını gittiği yere taşıdığını görüyoruz. Bütün film olduğundan da düşük bir prodüksiyon ile üretilmiş bir nevi öğrenci filmi edasında çekilmiş. Buna rağmen etkileyici görüntüler de görmek mümkün. Ayrıca dar mekanlarda, ikili diyaloglara sıkça yer veren filmde ışık kullanımları da gayet sorunsuz olmuş. İspanya’da geçen bir hikaye olmasına aldırmadan; İran sineması seven herkesin mutlaka görmesini önerdiğim bir film Herkes Biliyor.
 

Yorumlar