Hitchcock/Truffaut Film Afişi

Hitchcock/Truffaut Filmi Eleştirisi

Film Detayları Eleştiri

François Truffaut’nun Gözünden Gerilimin Ustası Alfred Hitchcock

Hitchcock/Truffaut, film eleştirmeni Kent Jones tarafından yönetilen ve François Truffaut’nun 1962 yılında Alfred Hitchcock ile bizzat gerçekleştirmiş olduğu bir haftalık röportajlar sonucu yazmış olduğu aynı adlı kitabından beyazperdeye uyarlanan, 2015 yılında çekilmiş Fransız & Amerikan ortak yapımı bir belgeseldir. Film ilk gösterimini 2015 yılında Cannes Film Festivali'nde gerçekleştirmiştir.
Film; Psycho (Sapık), Vertigo (Ölüm Korkusu), North by Northwest (Gizli Teşkilat), Birds (Kuşlar), Rear Window (Arka Pencere) ve daha birçok klasik filme imzasını atmış ve sinemaya adını altın harflerle yazdırmayı başarmış olan ‘’Gerilimin Ustası’’ Alfred Hitchcock’a ve olağanüstü kariyerine odaklanıyor. Film, Hitchcock’un ünlü filmlerinin nasıl beyaz perdeye aktarıldıklarını ve bu filmlerdeki bazı ünlü sahnelerin analizlerini; David Fincher, Wes Anderson, Martin Scorsese, Paul Schrader, Kiyoshi Kurosawa ve daha pek çok ünlü yönetmenin anlatım ve yorumlarıyla ekrana taşıyor. 


Üzerlerinden yıllar geçse de neden Hitchcock filmleri eskimez? Bu filmler neden ve nasıl zamana meydan okurlar? Hitchcock’u Hitchcock yapan elementler nedir? Bu sorular eminim ki her sinemaseverin aklına bir Hitchcock filmi izlerken gelmiştir. Peki cevap nedir? Elbette her sinemaseverin kendince bir cevabı vardır bu sorulara, ama sinemaya büyük katkıları olan farklı yönetmenlerin bakış açılarından da bu sorulara cevap aramak bir hayli eğlenceli hale getiriyor bu belgeseli. 


Fransız Yeni Dalga Akımı ile birlikte sinema literatürüne giren François Truffaut’nun geliştirdiği, ’auteur kuramı’nın ‘’Auteur Yönetmen’’ olarak tanımladığı ilk yönetmenlerden biri olmayı da başarmıştır Hitchcock. Auteur kuramı; filmin, yönetmenin kişisel bakış açısını yansıttığını ve yönetmenin filme kendi bireysel kimliğini de kattığını; ve bu yüzden de filmin aslında yönetmenin öznel bir yaratısı olduğunu savunur. Auteur yönetmenler kimi zaman işledikleri temalarla, kullandıkları objeler veya elementlerle, belirli kamera teknikleriyle, ya da çalıştıkları oyuncularla filmlerine imzalarını atarlar ve filmi yönetmeninin kim olduğunu bilmeden izleseniz, bile film bittiğinde kimin yönettiğini rahatlıkla söyleyebilirsiniz. Hitchcock, yaptığı devrim niteliğindeki filmleriyle, kullandığı tekniklerle ve sinemaya katkılarıyla sinema tarihinin en önemli auteur yönetmenlerinden biri olmayı başarmıştır. Belgesele dönecek olursak; filmde Hitchcock’un yaşamına değil de filmlerine ve bu filmleri önemli yapan noktaların ve nasıl yapıldıklarının vurgulandığını, daha ön planda olduğunu görüyoruz. Zaten, bana göre bu belgeseli başarılı yapan noktalardan biri de budur; çünkü Hitchcock aslında her şeyiyle filmlerinde gizli. Bir keresinde, bir röportajında ‘’Sessiz görüntüler, sinemanın en saf haliydi.’’ diye belirtmiştir Hitchcock; bu da ‘’Filmlerinin, Hitchcock’un en saf hali’’ olduğu fikrini getiriyor aklıma. Filmlerini çekerken ne düşündüğünü, hissettiğini, nelerden ilham aldığını veya gerçekte kim olduğunu sözlü bir şekilde açıklamasına gerek yok, çünkü filmlerini izlediğiniz zaman Hitchcock tüm gerçekliğiyle karşınızda duruyor. 


Her ikisi de farklı yerlerden ve kültürlerden gelen ve sinemaya farklı bakış açıları olan bu iki dev yönetmen birbirlerinden ne kadar farklı görünseler de ortak bir paydada buluşmuşlardır; ikisi de sinema için ve sinema sayesinde yaşamıştır. Onları tanımanın en iyi yoluysa, onların filmlerini izlemektir. Hitchcock’u, filmlerini analiz ederek tanıtan bu belgeselin, Hitchcock hayranı sinemaseverlerin kesinlikle kaçırmaması gereken bir yapıt olduğunu düşünüyorum.

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış, ilk yorumlayan sen ol.