Hollywood’un Krallığını Sarsan Avrupa Yapımı 8 Dizi!

avatar
Anonim Editör

Dizi piyasasında Amerika’nın ezici gücüne rağmen son yıllarda Avrupa’dan çok başarılı işler yükseliyor. İşte onlardan bazıları!

La Casa de Papel – İspanya

La Casa de Papel – İspanya

Profesör olarak adlandırılan bir suç dehası, tarihin en büyük soygununu yapmayı planlar. Amacı İspanya Kraliyet Darphanesine girmektir. Bunun için de işlerinde uzman olan 8 suçludan oluşan bir ekip kurar. 8 kişi, rehineleri de yanlarına alarak kendilerini İspanya Kraliyet Darphanesine kilitler. Fakat hiç hesaba katmadıkları olaylar gerçekleşecektir. 

Black Mirror – İngiltere

Black Mirror – İngiltere

İlk olarak İngiltere'de yayınlanmaya başlayan Black Mirror yaşam ve teknolojinin karanlık tarafına odaklanıyor. Bir sezonu sadece 3 bölümden oluşan ve toplam iki sezonu yayınlanan dizi 2013'te en iyi mini dizi Emmy ödülünü kazandı.

Les Revenants – Fransa

Les Revenants – Fransa

2013 yılında En İyi Drama Dizisi kategorisinde Uluslararası Emmy Ödülü alan Les Revenants, küçük bir dağ kasabasında, ansızın sağlıklı bir şekilde ortaya çıkan ölü insanları ve başlarından geçenleri konu alan bir gizem ve korku dizisi. Fransız usulü zombi dizisi olarak da tanımlanabilecek olan dizi, önemli derecede uluslararası başarı yakalamış durumda.

Doctor Who – İngiltere

Doctor Who – İngiltere

İlk olarak BBC'de 1963 yılında yayınlanan ve daha sonra 2005 yılında tekrar çekilmeye başlanan bilim kurgu dizisi Doctor Who, İngiltere popüler kültürünün önemli bir parçası konumunda. Zamanda yolculuk yapan insansı dünya dışı bir Zaman Lordu'nun maceralarını anlatan Doctor Who'nun, tüm dünyada da önemli bir hayran kitlesi mevcut.

Okkupert – Norveç

Okkupert – Norveç

Yapıldığı tarihte, en yüksek bütçeli Norveç dizisi olarak tarihe geçen ve onlarca ülkede yayınlanan politik gerilim dizisi, ilginç konusuyla dikkat çekiyor. Fosil yakıtların büyük iklim değişiklikleri yaratarak dünyayı yok etmeye başlaması üzerine, petrol üretimini durduran Norveç'in, AB'nin de desteğini alan Rusya tarafından işgalinin konu alındığı dizi, İskandinav demokrasisini, siyasetçilerini ve devlet adabını çarpıcı bir şekilde gözler önüne seriyor.

The Legacy – Danimarka

The Legacy – Danimarka

Danimarka’nın en yaratıcı sanatçılarından olan Veronica Gronnegaar‘ın artık günleri sayılıdır.  Veronica’nın bilinen üç çocuğu vardır. Fakat yıllar önce başka bir aileye evlatlık verdiği Signe adında bir kızı daha vardır.  Signe’nin anne ve babası bildiği ebeveynleri ve sevgilisi ile gayet sıradan bir hayatı sürerken gerçek annesi Veronica ölmeden önce kendisine gerçekleri açıklayıp, mirasının da tamamını ona bırakır. Veronica öldükten sonra Signe’nin varlığından diğer kardeşleri de haberdar olur ve yalanlarla dolu bir yolculuğun içine doğru sürüklenmeye başlarlar.

Dark – Almanya

Dark – Almanya

Netflix'in bu ilk Almanca dizisinde, küçük bir Alman kasabasında bir çocuğun kaybolmasıyla başlayan cevap arayışı, çok daha karmaşık, üç nesli kapsayan akıl almaz bir gizemi ortaya çıkarıyor. Dark da bir çırpıda izleyebileceğiniz, inanılmaz sürükleyici Avrupa dizilerinden biri.

The Rain – Danimarka

The Rain – Danimarka

Danimarkalı iki kardeş, yağmurla gelen ve İskandinavya nüfusunun çoğunu yok eden ölümcül virüstün kurtulmayı başarmıştır. Büyük yıkımdan kurtulmayı başaran diğer gençlerle bir araya gelen kardeşler, yeni hayatlarında istedikleri kişi olmakta özgürdür. Geçmişte hissettikleri duyguların hiçbirini artık yaşayamayacaklarını düşünen gençler hayatta kalmak için savaş verirken, yaşadıkları birçok şeyin yeni hayatlarında da var olduğunu keşfederler.