İpekyolu Film Ödülleri İçin Başvurular Başladı

İpekyolu Film Ödülleri İçin Başvurular Başladı

8. Uluslararası İpekyolu Film Ödülleri için başvurular başlıyor.

İpekyolu Film Ödülleri, Sinema ve Televizyon Eseri Sahipleri Meslek Birliği (SETEM) ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü tarafından desteklenerek düzenleniyor. Bu sene sekizincisi düzenlenecek olan Uluslararası İpekyolu Film Ödülleri için hazırlıklar başladı. 1 Eylül itibariyle Uluslararası İpekyolu Film Ödülleri için başvurular kabul edilecek, başvurular 13 Ekim'e kadar devam edecek.

Festival Direktörü Feza Sınar'dan Açıklama

Başvurular yarın başlarken, festival direktörü Feza Sınar; Uluslararası İpekyolu Film Ödülleri hakkında açıklama yaptı. Açıklamasında "Önemli bir ticari rota olan İpekyolu’nun tarih boyunca en görkemli ve cezbedici limanı İstanbul’un kültürler arası birleştirici rolüne festivalimizle katkı sunmanın gururunu yaşıyoruz. Bu Yıl. 8’incisini yapıyoruz, giderek büyüyor ve uluslararası alanda tanınırlığı artıyor.  Kalıcı ve anlamlı bir festival olacağını umuyorum. Meslek birliği olarak Genç Sinemacılara her zaman kucak açtık ve destekledik. SETEM bünyesinde oluşturduğumuz akademimize katılan gençlerin emeklerini değerlendirmek için başlattığımız daha sonra Ulusal çapta yaygınlaştırdığımız SETEM AKADEMİ BAK -Belgesel, Kısa Film, Animasyon- yarışmaları düzenlemeye başladık. Diyebilirim ki genç sinemacı yetiştirme konusunda bereketli topraklar üzerinde yaşıyoruz.  SETEM Akademi Bak ödülleri bu kadar ilgi görünce festivalimiz uluslararası bir nitelik kazandı ve İpekyolu Film Ödülleri adıyla Uluslararası bir festivale dönüştü. Türkiye, Çin, Kırgızistan, Özbekistan, Azerbaycan, Kazakistan, İtalya, Gürcistan, Suriye, Mısır, Hindistan, Irak gibi antik İpekyolu ülkelerinden sinemacıların katılımı ile gerçekleştiren festivale geçtiğimiz yıl uluslararası alanda 3056, ulusal alanda ise 297 belgesel, animasyon ve  kurmaca film olmak üzere toplamda 3353 film katıldı." ifadelerine yer verdi.

Emek Ödülü'nü bu sene kim alacak?

Sinema ve Televizyon Eseri Sahipleri Meslek Birliği (SETEM), her sene bir sinema emekçisine "Emek Ödülü" veriyor. Festival direktörü Feza Sınar, yaptığı açıklamada daha önce "Emek Ödülü" kazanan sinemacılardan da bahsederek "Ne derler bilirsiniz geçmişi olmayanın geleceği olmaz. Uluslararası İpekyolu Film Ödülleri’nde genç sinemacıları desteklemenin yanı sıra Türk Sinemasının duayen isimlerine de emek ödülleri veriyoruz. Bugüne kadar; Vedat Türkali, Ertem Göreç, Safa Önal, Mehmet Dinler, Ülkü Erakalın, Aram Gülyüz, Necip Sarıcı, Yılmaz Atadeniz, Memduh Ün, Duygu Sağıroğlu, Ertunç Şenkal, Tolgay Ziyal, Hüsamettin Ünlüoğlu, Annie Pertan ve Aycan Çetin Emek Ödülü alan isimlerdi." dedi. Önümüzdeki günlerde bu sene "Emek Ödülü"ne layık görülen isimler de açıklanacak.

Hangi Kategorilerde Ödül Verilecek?

Ulusal Ödül Kategorisi

Belgesel Bölümü: En İyi Belgesel Film, En İyi Yönetmen, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Senaryo, En İyi Kurgu ödülleri verilecek.

Animasyon Bölümü: En İyi Animasyon Film, En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo ve En İyi Animatör Özel Ödülü sahiplerini bulacak.

Kısa Film Bölümü: En İyi Kısa Film, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Yönetmen, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kurgu ve En İyi Senaryo dallarında ödüller verilecek.

Uluslararası Ödül Kategorisi'nde ise En İyi Kurmaca Film, En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo, Jüri Özel Ödülü, En İyi Belgesel ve En İyi Animasyon Ödülleri sahiplerini bulacak.

Yorumlar