İran Sineması Hakkında Fikir Edinmenizi Sağlayacak 5 Film Önerisi

10 Ocak 2018
Arkadaşımın Evi Nerede? / Khane-ye doust kodjast?  (1987)

Abbas Kiyarüstemi

 

İran sinemasının en bilinen yönetmeni ile listemize başlıyoruz. Kiyarüstemi Cannes Film Festivali’nde ödüller almış çokça filme ve dünya çapında popülerliğe sahip, en önemlisi de kendine ait bir dil geliştirmeyi başarabilmiş dünyadaki sayılı yönetmenlerdendir. Yönetmenin hem gerçekçi hem şiirsel  kendine has dili filmde karşınıza çıkacak. Eğer bu dili severseniz siz de kısa zamanda İran sineması aşığı olacaksınız. Yok sevmezseniz yine de listeye devam edin elbet size göre bir şeyler çıkacaktır, hemen vazgeçmeyin.

İran sinemasında sıklıkla sıradan insanlarla karşılaşırız ,öyle büyük kahramanlıklar ve aksiyon karşımıza pek çıkmaz. Basit gündelik olaylar ve hayata karşı bilgece bir duruş … Kiyarüstemi’ nin filminde arkadaşına defterini  götürmek üzere yola çıkan Ahmed ‘in yolculuğunu izleriz. Film belgesele yakın dili çok az müzik kullanımı ve sadeliğiyle övgüyü hakediyor. Kiyarüstemi’nin bu filmini sevdiyseniz, Köker üçlemesini  de tavsiye ediyoruz. Persepolis  (2007)

Marjane Satrapi

İran üzerine belki de en çok fikir edinmemizi sağlayan film… Satrapi’ nin kendi hikayesi, üstelik oldukça başarılı bir animasyon. Filmin başarısının en önemli nedeni ise Satrapi’ nin İran’ da yaşamıyor oluşu bu  diğer yönetmenler gibi otosansür uygulamak zorunda kalmadan yaşadıklarını anlatmasına olanak tanıyor. Filmde  İran devrimi  küçük bir kız çocuğu hikayesi üzerinden anlatıyor.

Eğer listedeki ilk iki film size uymadıysa bir de bu filmi deneyin. Hem  iyi bir animasyon izlemiş hem de mevzu üzerine fikir edinmiş olacaksınız, filmin çok popüler olması da artısı.

Khaneh siah ast / Ev Karadır (1962)

Füruğ Ferruzhad

Khaneh siah ast, pek çok yönüyle listedeki diğer filmlerden ayrılıyor.  İranlı  şair Füruğ Ferruzhad’ ın  1962 yılında çektiği 26 dakikalık belgesel film,  cüzzamlıların çektiği sıkıntıları anlatıyor. Belki başka bir yönetmen çekse bu konuyu izlemeyi tercih etmeyebilirsiniz. Ama Fürüğ, sinemaya şiirini katmayı başarıyor ve ortaya gerçekten değerli bir iş çıkıyor. Film, öncelikle  insani duygulara anlam verme yolunda iyi bir yol gösterici. Ama daha da önce Fürüğ’ ün tüm şiirlerini okumanızı tavsiye ediyoruz

A Girl Walks Home Alone at Night /  Gece Yarısı Sokakta Tek Başına Bir Kız (2014)

Ana Lily Amirpour  

Listenin sonuna gelip hala ilgisini çeken bir film bulamayanlar için bonus!

California ‘da çekilmiş ama Farsça konuşulan siyah beyaz romantik western korku filmi mi izlemek istiyorsunuz? Evet dediğinizi duyar gibiyiz. Öyleyse bu filme de şans verebilirsiniz. Oldukça cesur ama bir o kadar da çerezlik bir film olduğunu belirtelim. İran sineması denildiğinde sizde ters köşe yapıp konuya buradan dahil olabilirsiniz

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış, ilk yorumlayan sen ol.