Işıklar İçinde Mahmut Hoca!

Işıklar İçinde Mahmut Hoca!

Yeşilçam’ ın usta ismi, hepimizin Mahmut Hocası, evimizin şerefli babası Münir Özkul Beyoğlu’ndaki evinde hayata gözlerini yumdu.

 Yıllardır Koah ve Demans ile savaşan Özkul,  93 yaşında yaşam mücadelesi kaybetti. Münir Özkul’un kızı Güner Özkul babasının vefatı ile ilgili  "Defalarca asılsız haberlerle aslında bugüne biraz hazırlanmış olduk" dedi. Geçmişten günümüze herkesin sevdiği usta Yeşilçam oyuncusu 200’den fazla filmde rol almıştır. Ailesinin, dostlarının ve sevenlerinin, hepimizin başı sağolsun.

Münir Özkul Kimdir?

Münir Özkul, 15 Ağustos 1925 tarihinde İstanbul'da dünyaya geldi. İstanbul Erkek Lisesi'nden mezun olan Münir Özkul, sanat kariyerine henüz lise çağında başladı ve lise öğrencisi olduğu 1940 yılında Bakırköy Halkevi'nde tiyatro oyunlarında rol aldı. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'ne ve Edebiyat Fakültesi'nin sanat tarihi bölümüne devam eden Münir Özkul, 1948'de "Aşk Köprüsü" adlı tiyatro oyunuyla profesyonel kariyerine başladı. Aşk Köprüsü oyununun ardından Muhsin Ertuğrul yönetimindeki Küçük Sahne'ye geçen Münir Özkul, John Steinbeck'ten Fareler ve İnsanlar (1951), John Millington Synge'den Babayiğit, George Axelrod'dan Yaz Bekarı (1954), John Patrick'ten Çayhane (1955) gibi oyunlarda oynadı.Ardından İstanbul Şehir Tiyatroları'nda, Ankara Devlet Tiyatrosu'nda ve İstanbul'da yer alan Bulvar Tiyatrosu'nda arkadaşlarıyla birlikte oluşturduğu grupla çalıştı.1970'li yıllardan itibaren özellikle kalabalık kadrolu ve Ertem Eğilmez yapımlı filmlerde rol almaya başlayan Münir Özkul, kendisiyle özdeşleşen Hababam Sınıfı'ndaki "Mahmut Hoca" karakteriyle de tüm Türkiye'de tanınan bir isim oldu.Kariyeri boyunca 200'den fazla filmde rol alan Özkul, Sev Kardeşim filmindeki oyunuyla 1972 Altın Portakal Film Festivali'nde "en iyi erkek oyuncu" ödülünü kazandı. "Bizim Aile" filminde canlandirdigi "Yaşar Usta" rolüyle de 1977 Azerbaycan Film Festivali'nde özel ödül kazandı. "Süt Kardeşler" filminde yönetmen yardımcılığı da yapmıştır. ÖDÜLLERİ 1967-İlhan İskender Armağanı  1972-9. Altın Portakal Film Festivali, En İyi Erkek Karakter Oyuncu Ödülü  1991-Dümbüllü Ödülü  1997-Altın Kelebek Ödülleri Onur Ödülü  1999-Dokuz Eylül Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü "Muhsin Ertuğrul Tiyatro Emek Ödülü"  2004-37. Sinema Yazarları Derneği Ödülleri Onur Ödülü  2006-Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali Onur Ödülü  2014-18. Afife Tiyatro Ödülleri, Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü 2015-T.C. Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü

 

Yorumlar