İstanbul Film Festivali’nin Yarışma Tarihleri Açıklandı

İstanbul Film Festivali’nin Yarışma Tarihleri Açıklandı

39. İstanbul Film Festivali kapsamında düzenlenen Ulusal Yarışma ve Ulusal Kısa Film Yarışması tarihleri resmi olarak açıklandı.

Coronavirüs salgını nedeniyle Nisan ayından Temmuz ayına ertelenen İstanbul film Festivali’nden güzel haberler geliyor. Yönetim, İstanbul Film Festivali'nin Ulusal Yarışma ve Ulusal Kısa Film Yarışması tarihlerini resmi olarak açıkladı. Yönetimi yaptığı açıklamaya göre yarışmaya katılan filmlerin gösterimleri 17 - 28 Temmuz 2020 tarihleri arasında Sakıp Sabancı Müzesi’nde açık hava sineması kurularak gerçekleşecek.

39. İstanbul Film Festivali'nin Ulusal Yarışma jürisi sanat dünyasının önemli isimlerinden oluşuyor. Jürinin başkanlığını Mahmut Fazıl Coşkun üstlenirken, yapımcı Sevil Demirci, oyuncu Berk Hakman, görüntü yönetmeni Deniz Eyüboğlu Aydın ve yazar Hakan Bıçakçı festivalin jüri üyeleri arasında yer alıyor.

Açık Hava Sineması Tadında Festival

Bu sene, 39. İstanbul Film Festivali’ne Sakıp Sabancı Müzesi ev sahipliği yapıyor. Müzede, açık hava sineması kurularak yarışmaya katılan filmlerin gösterimlerinin yapılması planlanıyor. Bu plan doğrultusunda hazırlıklara devam ediliyor. Festival programına göre 17 Temmuz ve 27 Temmuz tarihleri arasında açık hava sineması konseptinde film gösterimleri gerçekleşecek. 28 Temmuz Salı günü ise festival kapsamında düzenlenen yarışmaların ödülleri sahiplerini bulacak. Ödül Töreni de Sakıp Sabancı Müzesi’nin terasında gerçekleşecek.

İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışmaya Katılan Filmler:

Bina / Orçun Behram  

Plaza / Anıl Gelberi

Nasipse Adayız / Ercan Kesal

Körleşme / Hacı Orman

Ceviz Ağacı / Faysal Soysal

Aşk, Büyü vs. / Ümit Ünal

Topal Şükran’ın Maceraları / Onur Ünlü

Uzak Ülke / Erkan Yazıcı

Şair / Mehmet Emin Yıldırım

Bilmemek / Leyla Yılmaz

Soluk / Özkan Yılmaz

İstanbul Film Festivali Hakkında Detaylar

39. İstanbul Film Festivali, aynı zamanda bir dünya prömiyerini de programında bulunduruyor. Festivalde Metin Akpınar belgeseli "İyi Ki Yapmışım"ın dünya prömiyeri gerçekleşecek. Filmin prömiyerine, Metin Akpınar da katılacak.

Festivalin diğer filmleri Filmekimi programı ile Ekim ayında gösterime girecek. Filmekimi programı ilerleyen tarihlerde sanatseverler ile paylaşılacak.

Yorumlar