İstanbul Film Festivali Yerli Film Önerileri

6-17 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek ve 198 film gösterimine ev sahipliği yapacak olan İstanbul Film Festivali'nde gösterilecek en iyi yerli filmleri sizler için derledik. Keyifli seyirler...

5. Son Çıkış

5. Son Çıkış
Yönetmenliğini daha önce karşımıza 2 film ile çıkan genç yönetmen Ramin Matin'in yaptığı Son Çıkış filminin başrolünde Deniz Celiloğlu yer alıyor. Film 37. İstanbul Film Festivali'nde Ulusal Yarışma'nın dışında olan filmlerin arasında yer alıyor ve gösteriliyor. Son Çıkış; İstanbul'dan bunalan bir adamın kaçıp kurtulma mücadelesini anlatıyor. Dram-komedi tarzında olan film asla kaçmayı başaramamak üzerine kurulu sık denenen bir konunun başarılı bir örneği.

4. Aden

4. Aden
Oyuncu kimliği ile tanıdığımız Barış Atay'ın ikinci yönetmenlik deneyimi olan ve afişi, konusu, kuyu tarzı referansları ile dikkatleri üzerine çeken Aden filminde başrollerde Funda Eryiğit ve Onur Ünsal yer alıyor. Aden, geride bıraktıkları savaş ve kıtlığın ardından cennetlerini bulmak için yola koyuldukları sırada, büyük bir sır saklayan suç ortağı iki kardeşin dünyalarına giren iki yolcunun hikayesini konu ediyor.
 

3. Güvercin Hırsızları

3. Güvercin Hırsızları
Genç yönetmen Osman Nail Doğan'ın ilk filmi olan ve Saraybosna Film Festivali'nde de gösterilen Güvercin Hırsızları çaldığı güvercinler ile arkadaşının hayalini gerçekleştirmeyi hayal eden genç bir hırsızı anlatıyor. Filmin başrolünde Seyit Nizam Yılmaz ve Mert Buğra Tataroğlu yer alıyor. Güvercin Hırsızları festivalin son gün filmleri arasında.

2. Nebula

2. Nebula
İlk filmini yöneten Tarık Aktaş'ın filmi Nebula; festivalin uluslararası ses getiren yerli filmleri arasında. Locarno Film Festivali'nden ödülle dönen film yurtdışında Ölü At Nebula ismi ile lanse edildi. Başrolünde Barış Mert Bilgi'nin yer aldığı dram filmi; Hay isimli bir karakterin çocukluğunda bulduğu ölü bir at, insanların ölüme ve ölüme yaklaşımları, kurban ve çocuk üzerine imgelerle dolu bir hikayeyi anlatıyor. Festivalde kaçırmamanız gereken filmlerden birisi kesinlikle Nebula.

1. Kız Kardeşler

1. Kız Kardeşler
Festivalin en çok ses getiren yerli filmi hiç şüphe yok ki Emin Alper'in yönetmenliğini yaptığı Kız Kardeşler filmi. Abluka ve Tepenin Ardı filmlerinin ardından Emin Alper'in yönettiği üçüncü film olan Kız Kardeşler; dünya prömiyerini Berlin Film Festivali'nde yaptı ve Altın Ayı'ya aday gösterildi. Göğsümüzü kabartan bu başarıya imza atan film annelerinin ölümü ardından ayrı yollara savrulan ve üç farklı aileye besleme olarak verilen kız kardeşlerin öyküsünü anlatıyor. Her saniyesi dram dolu filmin Cemre Ebuzziya, Ece Yüksel ve Helin Kandemir'den oluşan başarılı bir başrol kadrosu var.