İstila Altında Film Afişi

İstila Altında Filmi Eleştirisi

Fragmanlarından ve tanıtımından kendisini “yenilikçi” bir film olacak diye beklesek de ne yazık ki yeterince yenilikçi bir film değil Captive State.

Filmdeki uzaylı istilası kavramına baktığımızda aynı kategoride bulunduğu filmlerden farklı bir tarzda sunulsa da senaryo kaynaklı olarak yenilik ve değişiklik göremiyoruz. Filmin türü bilim kurgu olarak geçiyor lakin daha çok gerilim, gizem filmi olarak karşımıza çıkıyor. Uzaylıları ve onların teknolojilerini yeteri kadar göremediğimizden mi yoksa karanlık evreninin bizi gerilime ittirmesinden mi bilemiyoruz.  
İstila edilen bölge bu sefer Chicago. Şehir yaklaşık 10 yıl önce istila edilmiş ve uzaylı hâkimiyeti devam ediyor. İstila sürecinde insanlar arasındaki zıtlıklar daha fazla artmış. Zenginler daha zengin fakirlerse daha fakir olmuş. Bu ekonomik farklılığın temelinde ise ikiye bölünen eyalet sakinlerinin bir kısmının uzaylılarla işbirliği yapması ve işgale karşı ayaklananların olması oluşturuyor.  Bu alışageldik bir durumdur sinema evreni için. Bu film için şu rahatlıkla söylenebilir iki kutba yarılan karakterler bizim senaryomuzun özgünlüğüne katkıda bulunmuyor.
Emniyet görevlisi William Mulligan ile muhalif direnişçi ağabeyine yardım eden Gabriel Drummond karakteri arasındaki çatışmaya odaklanıyoruz. Ama ikili arasında şiddetli bir düşmanlığın olmaması hikâyeyi düşürüyor.  Tabi genel olarak filmin kendi karakterlerini anlatmakla ilgili sıkıntıları var. Neredeyse filmin sonuna kadar karakterler arsındaki bağları net bir şekilde göremiyoruz böylece olayları sağlıklı bir biçimde takip edemiyoruz. Oyunculuklardan çok kurgu nedeniyle oluşan bu durum bize birbirinden kopuk sahneler de izlememize neden oluyor. Uzaylılarla ilk temasımız olan açılış sahnesi çok güzel ve gerilim dolu. Bizi hikâyenin içine çekiyor. Merak uyandırıyor ardından filmin devamıyla hayal kırıklıklarımız başlıyor.
2001 yılında Maymunlar Cehennemi: Başlangıç filmi ile tanınan Rupert Wyatt’ın yönetmen koltuğunda oturduğu film bilimkurgu filmlerinde gördüğümüz teknolojik estetiğe çok da fazla sahip değil.  Muhalifler ile işbirlikçiler arasında gerçekleşen çatışma, daha çok casus filmlerini andırıyor. Tabi üstün bir teknolojiye sahip olan uzaylılar neden onlara nazaran daha düşük teknolojiyi kullanan insanlara ihtiyaçları var orası kocaman bir soru işareti. Ve bu uzaylıların neden geldiği, nereden geldiği, neden bir politik sistem üstlendikleri hakkında bilgiler yeterince verilmiyor.  Filmin sonunda elimizde kocaman bir boşluk kalıyor.
 

Yorumlar