İtalya'da Sinema Salonları Açılıyor

İtalya'da Sinema Salonları Açılıyor

Avrupa'da virüsten en çok çeken ülke İtalya'da da sinema normale dönüyor.

Coronavirüs salgını nedeniyle Avrupa başta olmak üzere tedbirler kapsamında sinemalar kapatılmış, yeni filmlerin vizyon tarihleri ertelenmiş ve sanat etkinlikleri iptal edilmişti.

Avrupa’da En Kötü Durumda Olan Ülke İtalya’ydı

Avrupa'da coronavirüs salgınından en çok etkilenen ülkelerin başında İtalya geliyordu. Ancak İtalya hükumeti normalleşme planları içerisinde 15 Haziran tarihinde sinemaların açılacağına ilişkin resmi bir açıklama yaptı. Hem sinema sektörünü hem de sinemaseverleri sevindiren bu açıklamanın devamında ise sinemalarda alınması gereken tedbirlere değinildi. Bu tedbirler ile izleyiciler koltuklarda yan yana oturamayacak ve rezervasyonların online olarak yapılacak. Bu haberin ardından durdurulan prodüksiyonlar yavaş yavaş yeniden çalışmaya başlayacak. Bu durumda normalin üzerinde bir etkileşim ağı oluşacak. Sinemaların açılma kararının ardından birçok yeni yapımın vizyon tarihleri çalıştığı için çoğu filmin vizyon tarihi seneye ertelendi.

Başbakandan Risk Açıklaması

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte'nin sinemaların açılmasına ilişkin alınan karar ile ilgili açıklamasında şu ifadelere de yer verdi: "Salgının yeniden ayaklanma olasılığının farkında olarak hesaplanmış bir risk ile yüzleşiyoruz. Riski alıyoruz ve kabul ediyoruz. Aksi halde yeniden başlayamayız." İtalya'da coronavirus salgını nedeniyle şimdiye kadar 31.000'den fazla insan hayatını kaybetti, 225.000 vatandaşına coronavirus teşhisi kondu.

Yorumlar