İzmirlilere Kötü Haber: Karaca Sineması Kapanabilir

İzmirlilere Kötü Haber: Karaca Sineması Kapanabilir

Koronavirüs salgını nedeniyle 100 gündür kapalı olan sinemalardan kötü haberler geliyor.

Koronavirüs salgını nedeniyle Mart ayında sinemalar, seyircilerine kapılarını kapatmıştı. Bu süreçte sinema sektöründe çalışan pek çok personel işsiz kalma ihtimali ile karşı karşıya kalmıştı. Geçtiğimiz günlerde, normalleşme planı kapsamında Türkiye’de sinema ve tiyatroların 1 Temmuz 2020 tarihinde açılmasına karar verilmişti. Ancak sinemaların bu süre boyunca kapalı kalması, onları tamamen kapanma tehlikesi ile karşı karşıya bıraktı. ilk olarak Kadıköy’ün tarihi sineması Rexx, kapılarını hiç açılmamak üzere kapattı. Ardından Atlas Sineması da pandeminin ardından bir daha açılmayacağını duyurdu. Şimdi ise İzmir Karaca Sineması zor durumda.

Karaca Sineması İçin Kampanya

Bir süredir, Karaca Sineması’nın işletmecisi Serdar Arslan’ın önderliğinde sinemanın açıldığında sağlıklı bir şekilde işleyebilmesi için bir kampanya yürütülüyordu. Kampanyadaki amaç, İzmir’in ünlü sinemasını salgın döneminde sinemayı yaşam koşulları açısından uygun, steril ve güvenli bir hale getirmekti. Birçok sanatsever, bağış yaparak salonun hizmet vermeye devam etmesi için destek oldu ancak kampanya, Karaca isminin haklarını elinde bulunduran otel tarafından durduruldu. Firma, kampanyanın isim hakkına zarar vereceğini düşünüyordu. Alınan durdurma kararı karşısında sinemanın işletmecisi Serdar Arslan, işletme tarafından çekilme kararı aldı. Kararını ise Instagram hesabı üzerinden Karaca Sinemasının takipçileri ile paylaştı.

Karaca Sineması İşletmecisinin Paylaşımı

İşletmeci Serdar Arslan, kampanyanın detaylarını ve süreç içerisinde yaşadıkları aksaklıkları da paylaşımında belirterek “Karaca Sineması İstanbul’da Beyoğlu ve Kadıköy sineması gibi 100 gün kapalıydı. Biz de teknik cihazlarımızın arızalı olması ve salondaki koltukların eski ve sağlıksız olması nedeniyle tadilat için diğer sinemalar gibi destek kampanyası başlattık. Ancak mal sahibi Karaca Otel kampanyayı isim hakkına zarar verdiği için durdurma kararı almıştır. Kampanyaya destek verenlere ücretleri iade edilecektir. Salgın sürecinde sağlıklı hizmet veremeyeceğim için bu süreçten sonrada sinemanın işletmeciliğinden çekilmiş bulunmaktayım. Tüm İzmir halkına bu süreçten verdiğiniz destekler için teşekkür ederiz.” ifadeleri ile takipçilerini son durum hakkında bilgilendirdi.

İzmir’in Karaca Sinemasının akıbeti henüz belli değil. Sinemaseverlerin destekleri; sinemanın açık kalması için yeterli olacak mı sorusunun cevabını ilerleyen günlerde öğreneceğiz.

Yorumlar