Joker Filmiyle İlgili Şiddet Tartışmaları Büyüyor

Joker Filmiyle İlgili Şiddet Tartışmaları Büyüyor

Joaquin Phoenix’li joker filmi şiddet damgası ile boğuşuyor.

Başrolünde Joaquin Phoenix’in yer alacağı ve bambaşka bir Joker ile tanışacağımız Joker filmi için uzun süredir şiddeti desteklediği yönünde iddialar var. Bu iddialar işi ciddi boyuta taşıyan uygulamalara evrildi. Filmdeki şiddet olayları ve şiddete bakış açısı filmin dünya prömiyerini yaptığı Venedik Film Festivali’nden beri artarak sürüyor. Peki bugüne dek bu konuyla ilgili neler yaşandı?

 

Joaquin Phoenix Şiddet Temalı Sorulardan Kaçtı

Joker filmi ile ilgili başrol oyuncusu Joaquin Phoenix ilginç şeyler yaşıyor ve yaşatıyor. Daha önce buradan da okuyabileceğiniz gibi Phoenix’in Joker filmini çekerken neredeyse delirmek üzere olduğunu itiraf ettiğini yazmıştık. Geçtiğimiz günlerde de The Telegraph gazetesinin Phoenix ile yaptığı bir röportaj sırasında kendisine yöneltilen filmdeki şiddet seviyesi ile ilgili soru üzerine Phoenix resmen kaçmıştı. Warner Bros konuyla alakalı açıklama yapmak zorunda kalmış ve Joaquin Phoenix’in sadece soruya hazırlıklı olmadığı için panik yaptığını belirtmişti.
 

Joker Filminin ABD’deki Aurora Sineması’nda Gösterilmesi Yasaklandı

2012 senesinde Joker karakterini de içinde barındıran Batman: Dark Knight Rises filminin gösterimi esnasında ABD’deki Aurora Sineması’nda bir silahlı saldırı yaşanmıştı. Bu olay bölgede resmen travmatik bir etki bırakmış durumda. Öyle ki Joker karakterini bu sefer Batmansiz göreceğimiz filmdeki şiddet iddiaları ortaya çıkınca filmin Aurora Sineması’nda gösterimi yasaklandı.

ABD Ordusu Joker Filmi Sırasındaki Silahlı Saldırılara Karşı Uyarıldı

ABD’deki Joker korkusu bununla sınırlı değil. Ülke resmen Joker’e karşı alarma geçmiş durumda. ABD hafta başında güvenlik güçlerini ve hatta orduyu Joker filminin gösterimi esnasında bazı silahlı saldırıların gerçekleşme ihtimali olduğuna karşı uyardı ve önlem alınmasını istedi.
 

Warner Bros Joker Filmi İle İlgili Açıklama Yaptı

Joker filmi ve şiddet tartışmaları büyüyünce Warner Bros da konuyla ilgili bir açıklama yapmak zorunda kaldı. Yapılan açıklamada şirket özet olarak Joker filminin gerçek dünyada karşılığı olan herhangi bir şiddet eylemini içermediği ve kendilerinin ülkedeki kritik şiddet olaylarına karşı oldukça hassas olduklarını belirtti. 
 

Yorumlar