Kafalar Karışık Film Afişi

Kafalar Karışık Filmi Eleştirisi

Youtuber filmleri zincirine bir yenisi eklendi diye düşünebilirsiniz. Ancak bu filmin direkt olarak onların arasına atıp “çöp” diye değerlendirilmemesi lazım.

Youtuber filmleri zincirine bir yenisi eklendi diye düşünenleriniz olabilir, normaldir. Ancak bu filmin direkt olarak onların arasına atıp “çöp” diye değerlendirilmemesi lazım. Youtube ünlüleri film çekmiş demekten ziyade oyuncu olmak isteyen üç arkadaş film çekmiş demek daha doğru olur. Kafalar Karışık filminde; Kafalar kanalından tanınan Atakan Özyurt, Bilal Hancı ve Fatih Yasin başrolde yer alırken, yönetmen koltuğunda ise ilk uzun metraj filmi olan Yücel Yolcu yer alıyor.

Filmin konusu kısaca şöyle: Atakan, Fatih ve Bilal, oto yıkama servisi sahibi üç yakın arkadaştır. Atakan, kız arkadaşı Buse’yi istemeye gelecekleri haberini alınca ailesi ile birlikte apar topar kız istemeye gider. Ancak, Buse’nin dedesi Atakan ve ailesini evden kovar. Bunun üzerine Buse’nin annesi Atakan’a kocasının yaşadığını söyleyip onu bulmasını ister. Eğer bulurlarsa Buse ile evlenmelerine yardım edeceği sözünü verir. Atakan ve arkadaşları, Buse’nin babasını bulup kızı ondan istemek için yola çıkarlar.

Film sağlam temelleri olan bir senaryo üzerine kurulmamış. Filmin ilk kısmı o kadar hızlı ilerliyor ki ne olduğunu takip ederken zorlanıyorsunuz. Buna rağmen oyuncu kadrosuna Yeşilçam’ın usta isimlerini almaları ve oyunculuklarının tadına bizleri bir kere daha baktırmalarıyla dengeliyorlar senaryo eksiklerini. Metin Akpınar, Cihan Ünal, Erkan Can, Güven Kıraç, Ruhi Sarı, Erhan Yazıcıoğlu, Perihan Savaş, Selahattin Taşdöğen, Funda Arar gibi isimler yer alıyor filmde.

Atakan’ın anlattığına göre büyük isimlerle beraber çalışmanın güzel yanlarından birisi onların kendilerini yüksekte görmemesi ve duygu vermeye çalışırken ellerinden geleni yapmalarıymış.

Atakan, Fatih ve Bilal’in filmde kendilerini oynuyor olmaları oyunculuk konusunda büyük bir avantaj sağlamış. Eğitim almalarına gerek kalmamış ve bir nebze daha samimi gözükmelerinde etkili olmuş.

Filmlerin reklam almasına karşı değilim ama reklam var, reklam var. Aldığın ürün yerleştirmeyi güzel yapman lazım. Bu filmdeki en büyük hata reklamların yedirilmeyip göze sokulmasıydı. Zaman zaman uzun metraj reklam izliyor gibi oldum. Yapımcılar bu durumdan elbette mutludur ama bir seyirci olarak bu denli yoğun reklam benim seyir zevkimi azalttı.

İzleyici kitlesinin arasında çocukların da olacağını düşünmüş olmalılar ki küfüre başvurmadan güldürmeyi tercih etmişler. Zaten kendileri de söylüyordu; Youtube kanallarındaki videolarda küfür etmemeye çalıştıklarını, izleyicilerine kötü örnek olmak istemediklerini.

Metin Akpınar’ın canlandırdığı dede rolünü ağzım açık izledim ve yaptığı esprilere içten bir şekilde güldüm. Güven Kıraç, Erkan Can, Cihan Ünal ve Selahattin Taşdöğen’in de Metin Akpınar’dan eksik kalır yanları yoktu.

Toparlamam gerekirse senaryosu açısından zayıf olan film, reklamların yoğunluğu ile boğulma tehlikesine girmiş. Kurgusu ve müziklerinin iyiliği, görüntü yönetmeninin başarılı kareleri ile seyir zevkine artılar katmış. Oyuncuların içtenliği ve gerçekten oynamak istediklerinin her hallerinden belli olması filmi izlenmeye değer kılıyor.

 

Yorumlar