Kapan ( Get Out)  Film Afişi

Kapan ( Get Out) Filmi Eleştirisi

Get Out, siyahi yönetmen Jordan Peele’in çektiği 2017 yapımı mistik gerilim filmidir. Film ayrıca Peele’in ilk filmidir.

Get Out, siyahi yönetmen Jordan Peele’in çektiği 2017 yapımı mistik gerilim filmidir. Film ayrıca Peele’in ilk filmidir. Başrollerde ise 2011 yapımı Johnny English Reborn ( Johnny English’in Dönüşü ) ve 2015 yapımı hit Denis Villeneuve filmi Sicario’da rol alan İngiliz siyahi aktör Daniel Kaluuya, daha çok televizyon dizilerinde boy gösteren genç Amerikalı aktrist Allison Williams, 1999 yapımı Being John Malkovich ( John Malkovich Olmak ), kült yazar Truman Capote’nin hayatının anlatıldığı 2005 yapımı biyografik film Capote ve 2007 yapımı olan, Amerika’da 1965 yazında gerçekleşen bir suç olayının sinemaya uyarlanmış hali olan An American Crime ( Bir Amerikan Suçu ) gibi filmlerdeki başarılı oyunculuklarıyla hatırlayacağımız ünlü aktrist Catherine Keener ve 2012 yapımı hit teen-slasher korku filmi The Cabin In The Woods ( Dehşet Kapanı ) ve 2013 yapımı olan Walt Disney biyografisi Saving Mr. Banks ( Mr. Banks ) gibi filmlerdeki oyunculuklarıyla hatırlayacağımız aktör Bradley Whitford yer alır.

**Yazının buradan sonrası filmi izlemeyenler için spoiler içermektedir.**

Film, okulda tanıştığı Rose ile sevgili olan siyahi genç Chris’in bir haftasonu Rose’un anne babası ile tanışmak için onların bağ evine gitmesiyle birlikte başlayan mistik olayları anlatır. Get Out ile geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden ünlü suçlu Charles Manson’ı aynı başlıkta toplamamın sebebi de işte burada başlıyor. Chris siyahi bir genç ve sevgilisi Rose ile onun ailesi ise beyaz. Film, Chris’in Rose ve ailesinin nesiller boyu süren bir tarikat olduğunu anlayıp hepsini tek başına öldürmesiyle sonlanıyor. Şimdi gelelim Charles Manson’ın tamamiyle bu filme uyan teorisine.

Manson, Tate & LaBianca cinayetlerine başlamadan önce Beatles grubunun Helter Skelter adlı şarkısını kendisine şöyle uyarlamıştı. Siyahlar ile beyazlar arasında bir savaş çıkacak, siyahlar tüm beyazları öldürecek. Planı ise şuydu, müritlerine işlettiği cinayetleri siyahilerin üzerine atarak ülkede onlara karşı bir karalama ve itibarsızlaştırma kampanyası başlatarak gözden düşmelerini ve böylece savaşın başlamadan bitmesini sağlamak.

Yorumlar