Kapı Film Afişi

Kapı Filmi Eleştirisi

İlk Aşk, Mutlu Aile Defteri, Babam gibi yapımlara imza atan Nihat Durak Kapı filminin de yönetmen koltuğunda oturuyor.

Kadir İnanır ve Vahide Perçin’in yanı sıra Erdal Beşikçioğlu ve Menderes Samancılar da filmin kadrosunda yer alıyor. Kadroyu ilk gördüğümüz andan itibaren kötü bir iş çıkmayacağını umuyoruz. Başarılı ve yetenekli oyuncuların kötü bir hikâye içerisinde yer almayacağını biliyoruz çünkü.

Göç konusu pek çok filmde işlenmiştir. Türkiye gözünden bakacak olursak Almanya’ya göç eden insanların, insanlarımızın sorunlarını konu alan filmlerin yapıldığını görmekteyiz. Kapı filminde ise başka bir yere gidilmiş. Yıllar yıllar önce Berlin’e göç etmiş Midyatlı Süryani bir aileni hikâyesini anlatılıyor. Ahşap ustası Yakup, eşi Semsa, üç çocukları ve torunları ile Berlin’de mutlu mesut bir yaşam sürer. Ancak bir gün Mardin’den gelen bir haber ailenin hayatlarını değiştirir. Yirmi beş yıl önce kaybettikleri oğulları Mikhael ile ilgili haber alan Yakup ve Şemsa vakit kaybetmeden Mardin’e giderler. Bu yolculukta onlara torunları Nardin de eşlik eder. Yıllar sonra ayrıldığı köye dönen Yakup, gördükleri karşısında gözlerine inanamaz. Köy terk edilmiş, evi ise yağmalanmıştır. Evinin kapısının sökülüp alındığını gören Yakup, kapının peşine düşer. Torunu Nardin ve kapıyı söken kaçakçı Remzi ile önce Kayseri ardından da İstanbul’a gider.

Nihat Durak’ın eşi Filiz Üstün Durak tarafından yazılan senaryoda Kapı sembolik bir biçimde kullanılmış.  Filmi izleyince anlaşılıyor neden bir kapı uğruna şehirlerarasında gezildiği.

Komedi filmlerinde aşina olduğumuz Timur Acar, Kaçakçı Remzi’yi başarılı, güldürmeden tiksindirerek oynamış. Yağmacı, hırsız tiplemesini çok güzel yansıtmış. Değişik nedenlerden yurtlarından evlerinden ayrılan insanların geriye kalan tüm eşyalarını soyup soğana çeviren bulduklarını Kayseri’ye daha değerlilerini İstanbul’a götürüp satan bir kişi Remzi.

Mardin, Midyat, İstanbul’un güzelliklerini gözler önüne seren, etkileyici müziklerle destekleyen Kapı filmini umutla sizlere tavsiye ediyoruz. Gelecek zamanlar için önünün açık olmasını diliyor, filmi izleyecek olan seyircilerimize de şimdiden iyi seyirler diliyoruz…

Yorumlar