Karlar Ülkesi II Film Afişi

Karlar Ülkesi II Filmi Eleştirisi

Disney animasyonlarından çok sevilen “Karlar Ülkesi” vizyonda. Yönetmen koltuğunda Jennifer Lee yer alıyor.

İlk filmden daha iyi olan nadir devam filmlerinden biri olarak görüyorum Karlar Ülkesi 2’yi. Öyküsel olarak daha felsefik temelleri olduğu açık. Bu ağırlığı da çocukların rahatlıkla algılayabileceği bir dille aktarması açısından dikkat çekici. 

Baş karakterimiz Elsa’nın gücünün kaynağını ve sebebini aradığımız bir serüveni izliyoruz aslında. Bu yolculukta kardeşi Anna, sevilen karakter Olaf, Kristoff, Sven de yine ona eşlik ediyor. Bu yolda güzel bir dostluk ve kardeşlik mesajı da veriyor film. “Karmakarışık” bana göre son dönem Disney animasyonlarının en kalitelisi olsa da Karlar Ülkesi de ipi göğüslemeye başlamış olabilir. 

Çizimleriyle sahiden de göz büyüleyen bir yanı var. Şarkıları ve teması, renk seçimi gibi hemen her unsurda bir şiirsellik bulmak mümkün. Savaş sahnelerinin çocuklar için uygun bir dile oturtulması, çatışmanın faydasız bir uğraş olduğu ve çözüm getirmediği mesajlarını içerdiği de söylenebilir. Yine de Aslan Kral, Ayı Kardeş gibi eski Disney animasyonlarından çok çok daha az bir seviyede yetişkin seyirciyi etkileyebileceği görüşündeyim. Bahsettiğimiz bu animasyonlarda kullanılan dil çocuklara uygun olsa da yetişkin seyirci de bunları izlerken hala büyük bir keyif alıyor. O çizgiden uzaklaşılması ve daha çok CGI temelli yetişkin filmleri ile çocuk animasyonlarının birbirinden kesin bir şekilde ayrılması benim gibi animasyon düşkünü seyirciyi üzdü.

10 yaş altı seyircinin çok severek izleyeceği bir devam filmi olan Karlar Ülkesi 2; çocuklarınızla güzel zaman geçirmek için tercih edebilirsiniz. 

Keyifli Seyirler Dilerim.

Yorumlar