Kayseri Film Festivali'nde Aidiyet Ve Görülmüştür Krizi

Kayseri Film Festivali'nde Aidiyet Ve Görülmüştür Krizi

Kayseri Film Festivali programından Aidiyet ve Görülmüştür’ü çıkarılması kriz yarattı.

Bu yıl Talas Belediyesi tarafından 7. kez düzenlenen Kayseri Film Festivali’nde büyük bir kriz patlak verdi. Filmlerin yönetmenlerinin paylaşımlarından öğrenildiği üzere bu yıl birçok festivalde boy gösteren ve birçok ödül kazanan Burak Çevik yönetmenliğindeki Aidiyet ve Serhat Karaaslan yönetimindeki Görülmüştür filmleri Kayseri Film Festivali’nin gösteri ve yarışma programından çıkarıldı. Festival tarafından gerekçe olarak filmlerin web linklerinin paylaşılmaması gösterildi.

Yönetmenlerden Film Perdede İzlenir Tepkisi Geldi

Yönetmenler Burak Çevik ve Serhat Karaaslan; haberi duyururken birçok emekle hazırlanan filmlerin beyazperdede ideal gösterim koşullarında izlenmesi gerektiğini savunduklarını bu yüzden nerede, hangi koşulda izleneceği belli olmayan web linklerini jüriye göndermemeye karar verdiklerini belirttiler. Yönetmenler ayrıca bu kriz yüzünden mağdur olan ve filmlerini izlemek isteyen Kayserililerden de özür dilediler. Festival ekibi geri adım atmayarak filmlerin linkleri gönderilmediği için programdan çıkarıldığı belirtti.

Çevik ve Karaaslan’a Destek; Festival’e Tepki Geldi

Kayseri Film Festivali’nde patlayan krizin ardından sinemadaki birçok yönetmen, oyuncu, eleştirmen, yapımcı tarafından Aidiyet ve Görülmüştür filmlerini yöneten Burak Çevik ve Serhat Karaaslan’a çığ gibi destek geldi. Özellikle Twitter üzerinden gelen yoğun destekte filmlerin beyazperdede izlenmesi gerektiği fikri şiddetli bir şekilde savunuldu. Ciddi bir baskı ve eleştiri altında olan Kayseri Film Festivali yönetiminin konuyla ilgili bundan sonra nasıl bir yol izleyeceği merak ediliyor.

Aidiyet

Aidiyet

Vizyon Tarihi: 31 Ocak 2020
Yönetmen:

Yorumlar