Kemal Sunal’ın Vefatının 20. Yılına Özel Hatıra Parası Basıldı

Kemal Sunal’ın Vefatının 20. Yılına Özel Hatıra Parası Basıldı

Türk sinemasının unutulmaz isimlerinden Kemal Sunal’ın anısına para basıldı.

GüncellemeAli Sunal, babası Kemal Sunal'ın fotoğraflarını izin almadan hatıra para üzerine basarak satış ve pazarlamasını yapan kişiler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Yeşilçam’ın yıldızı Kemal Sunal’ın 20. ölüm yıldönümü nedeniyle 5 bin adet “0 Euro” basıldı. Fransa’daki resmi Euro banknotlarının basıldığı Oberthur Fiduclaire şirketlerinde, Türkiye’de ve Avrupa’da satışa sunulmak üzere “0 Euro” üretildi. Üretilen paranın ön yüzünde Kemal Sunal’ın resimleri, arka yüzünde ise Avrupa ülkelerinin resimleri yer alıyor.

Kemal Sunal Hatıra Parası; Gerçek Paralar İle Aynı Ayarda

5 bin adet basılan “0 Euro”lar Avrupa Merkez Bankası onayı ile basıldı. Bu özel hatıra parasının yarısı Türkiye’de, yarısı Avrupa ülkeleri başta olmak üzere tüm dünyada satışa sunuldu. Kemal Sunal hatıra parası, “0 Euro” ibaresi ile taklitlerinden ayırt edilecek şekilde Euro banknotlarının güvenlik özellikleri ve kalitesi ile üretildi. Bu özel hatıra parasında da filigrani mikroprint, simultouch, hologram, transparan kayıt, güvenlik geçmişi, güvenlik ipliği, floresan, görünmez mürekkep ve her parayı diğerlerinden ayıran seri numarası bulunuyor.

0 Euro Projesinin Detayları

Usta oyuncu Kemal Sunal’ı 3 Temmuz 2000 tarihinde kaybetmiştik. Bu sene ünlü oyuncunun 20. ölüm yıldönümü olacak. 20. yılına özel hazırlanan bu hatıra parası projesinin detaylarını ise Özgür Honça açıkladı. Özgür Honça, 0 Euro Projesinin Türkiye temsilcisi olan firmanın ortağı olarak projesinin Avrupa’da 5 yıldır, Türkiye’de ise yaklaşık 1,5 yıldır planlandığını belirtti. Projenin hayata geçirebilmesi ve lisans için Kemal Sunal’ın ailesinden izin aldıklarını ve oğlu Ali Sunal’a da basılan hatıra paralarından hediye gönderdiklerini de açıklamalarına ekledi. Honça, bu projenin turizme katkı sağlayacağını düşünüyor.

Kemal Sunal’ın 20. ölüm yıldönümüne özel basılan hatıra paraları internetten ve müze önlerinde bulunan “euromatik” cihazlarından satın alınabiliyor.

Yorumlar