Keşke Daha Önce İzleseydim Dedirten 10 Film

Üzerinden yıllar geçmiş olmasına rağmen izleyicisinin gönlünde yer edinmiş, insana yaşama heyecanı veren, filmi seyrettiğinde "Keşke Daha Önce İzleseydim" dedirten türden filmleri sizin için bulduk buluşturduk. İyi seyirler!

Forrest Gump (1994)

Forrest Gump (1994)
Oyuncular: Tom Hanks, Robin Wright, Gary Sinise, Mykelti Williamson, Sally Field

Topluma uyum sağlama konusunda zorluk çeken Forrest Gump, düşük I.Q. sahibi genç bir adamdır. Jenny ile tanıştığında ona aşık olur. Kennedy, Elvis Presley, Nixon gibi tarihsel kişiler ile kaza eseri tanışan Gump, tamamen tesadüfen Vietnam savaşına ve Amerika'nın yakın tarihindeki önemli olaylara tanıdıklık eder hatta rol alır. Ancak farkında olmadan yaptığı şeylerin ne kadar önemli sonuçlarının olabileceiğinin farkında değildir.

Film ayrıca En İyi Film, En İyi Uyarlama Senaryo, En İyi Kurgu, En İyi Yönetmen ve En İyi Özel Efekt dallarında Oscar'ın da aralarında bulunduğu toplam 43 ödül kazandı.

Ölü Ozanlar Derneği (1989)

Ölü Ozanlar Derneği (1989)
Oyuncular: Robin Williams, Robert Sean Leonard, Ethan Hawke

50'lerin Welton Akademisi, ciddi, disiplinli ve akademik çevrelerde saygınlığı yüksek olan bir okuldur. Okul yönetiminin muhafazakar ve ortodoks tavırları okulu öğrenciler için sıkıcı ve bunaltıcı bir hale getirmektedir. Fakat yeni ingilizce öğretmeni John Keating'in okula atanmasıyla çok şey değişecektir.

Amélie (2001)

Amélie (2001)
Oyuncular: Audrey Tautou, Mathieu Kassovitz, Rufus, Jamel Debbouze, Claire Maurier

Bu Fransız komedi olan film, bizleri genç ve özel bir kadınla tanışmaya davet ediyor; yaşama sevgi dolu gözlerle tanıklık eden, daima hayat dolu ve sahip olduğu özel ışıltıyı hep yanında taşıyan Amelie'nin hikayesine... Anne ve babasını kaybetmiş olan Amelie, kendini başkalarının hayatlarını tamir etmeye, onları mutlu kılmaya adamıştır; bu adanmışlığı fark ettirmeden, bu durumdan bihaber olan insanların hayatlarını kolaylaştırmaya yönelik yapmaktadır. Peki başkalarının mutluluğu için çabalayan Amelie, yalnızlığının farkına vardığı an kendi mutluluğu için de çabalamaya başlayacak mıdır? 

Piyanist (2002)

Piyanist  (2002)
Oyuncular: Adrien Brody, Thomas Kretschmann, Frank Finlay, Maureen Lipman, Emilia Fox

İkinci Dünya Savaşı sırasında yaşanan gerçek bir dramı anlatan film, Polonya’da yaşamanın imkansızlaştırıldığı bir dönemde esir kampına gitmekten kurtulan ünlü bir piyanistin Varşova’nın kenar mahallelerindeki hayatta kalma mücadelesini konu alıyor. Varoşlarda sefalet içerisinde bir hayat süren müzisyen, halkla birlikte, kıtlığa ve aşağılanmalara maruz kalsa da kahramanca mücadele ediyor. Günü gelip oradan kaçma şansı bulduğundaysa başkentin harabelerine sığınacak, beklemediği bir anda gelen bir yardımla umudunu yeniden kazanacaktır.

Hayat Güzeldir (1997)

Hayat Güzeldir (1997)
Oyuncular: Nicoletta Braschi , Roberto Benigni , Giorgio Cantarini , Giustino Durano , Amerigo Fontani 

İkinci Dünya Savaşı’nın sivillerin üzerindeki yıkıcı etkisini beyaz perdeye en iyi uyarlayan filmlerden biri olan Hayat Güzeldir filminde, savaş zamanında karısı ve oğlu ile birlikte Yahudi kamplarına götürülen Yahudi bir babanın ve peşinden giden İtalyan bir annenin, çocuğunu korumak için yaptığı sayısız özveriyi anlatıyor. 

Truman Show (1998)

Truman Show (1998)
Oyuncular: Jim Carrey, Laura Linney, Natascha McElhone

Sinema tarihinin en yaratıcı senryolarından birine sahip olan Truman Show'da Jim Carrey'in olağanüstü performansını görmemek elde değil. Dünyanın en güzel adalarından birinde yaşayan halk imrenilecek derecede ütopik bir hayat sürmektedir. Bu adada yaşayan insanlar her güne mutlu uyanıp herhangi bir sorunla karşılaşmadan günü sonlandırıyorlardır. Başkarakterimiz Truman da bu şanslı insanlardan biridir. Güzel bir eşe ve mutlu bir hayata sahip olan Truman, bir gün öldüğünü zannettiği babasını bir gün caddede gördüğü ana kadar hayatı olduğu gibi yaşar. Babasını gördüğüne emindir ancak adam bir anda ortalıktan kaybolmuştur. İlerleyen günlerde çeşitli gizemli anlar yaşayan Truman bir şeylerin yolunda gitmediğini fark edecek, sahip olduğu hayatın gerçek olup olmadığını anlamaya çalışacaktır. 

Sil Baştan (2004 )

Sil Baştan (2004 )
Oyuncular: Jim Carrey, Kate Winslet, Elijah Wood, Mark Ruffalo, Kirsten Dunst 

İki yıl boyunca beraber olduğu sevgilisinden oldukça şaşırtıcı bir haber alan Joel Barish, bir teknolojik deneye katılan sevgilisine ilişkilerini tamamen hafızasından silinmeden hatırlatmaya çalışmaktadır. Yani Barish’in kim olduğunu bile hatırlamamaktadır. Bu gelişme üzerine küplere binen adam, aynı prosedürü kendi üzerinde de gerçekleştirmek ister.

Film, adamın hafızaları silinirken, yaşanılan ilişkiyi gözler önüne serer. Adam da bir kez daha oldukça iyi başlayan ve sonradan tadı kaçan ilişkiyi izler. Fakat zaman geçtikçe ve sıra yaşanılan güzel şeylere gelince, üzerindeki müdaheleyi durdurmak ister. Pişman olmuştur!

Esaretin Bedeli (1994)

Esaretin Bedeli (1994)
Oyuncular: Tim Robbins, Morgan Freeman, Bob Gunton, William Sadler, Clancy Brown

Bank Merchant Andy Dufresne karısının ve sevgilisinin öldürülmesinden hüküm giymiş ve Shawshank cezaevinde ömür boyu hapse mahkum edilmiştir. Hayat Andy için daha da kötüye gidiyor gibi görünmektedir. Neyse ki Andy, diğer mahkûmlardan bazılarını benimser, özellikle sadece Red (Kırmızı) olarak bilinen bir karakterle oldukça yakınlaşır. Andy zamanla bir hapishanede kolay bir hayat yaşamak için yollar bulur ve vücudu bir hücrede kilit altında olsa da, ruhunun eğer o izin vermezse asla hapsedilmeyeceğini fark eder. Öte yandan da kaçış için planlar yapmaktadır...

Schindler'in Listesi (1993)

Schindler'in Listesi (1993)
Oyuncular: Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes, Caroline Goodall, Jonathan Sagall 

Polonya'nın Naziler tarafından işgal edildiğinde Oskar Schindler adında bir iş adamı, yanında çalışanlarını ve sonra da tüm insanlığı korumak için elinden geleni yapar. Film kötülüğün ne kadar sıradan olduğunu, iyiliğin ise bir aydınlanma gerektirdiğini olanca güzelliğiyle anlatmaktadır.

Akıl Oyunları (2001)

Akıl Oyunları (2001)
Oyuncular: Russell Crowe, Ed Harris, Jennifer Connelly, Christopher Plummer, Paul Bettany

Ünlü matematikçi John Forbes Nash'in olağan dışı yaşamı, birçok duyguyu aynı anda yaşatacağı gibi, zihninizde hakikatin ne olduğuna dair de soru işaretleri bırakacak. Russell Crowe'un muhteşem performansına hayran kalacaksınız.