Kings Film Afişi

Kings Filmi Eleştirisi

Türk asıllı başarılı yönetmen Deniz Gamze Ergüven’in Kings filmi vizyona girdi.

 Filme Filmekimi kapsamında yer bulamayanlar için vizyon tarihi çok yerinde bir denk geliş oldu. Sinefil derecesinde olanlar veyahut güncel haberleri sürekli takip edenler bilirler, bilmeyenlere bir özet geçeyim. Deniz Gamze Ergüven, 2015 senesinde Mustang isminde Türk-Fransız ortak yapımı bir film yönetir. Bu film Türkiye’den “Oscar aday adayı adayı” olabilmek için masaya konur. Ancak ve -yerine gönderdiğimiz Ayla filmine saygısızlık olmasın- maalesef biz bu filmi tercih etmeyiz. Zaten bizim; iyi, kıymetli, değerli şeyleri görme ve keşfetme konusundaki sorunlarımız hepinizin malumudur. Her neyse… Bizim tercih etmediğimiz Mustang filmi ortak yapım olması sebebiyle Fransa tarafından Yabancı Dilde En İyi Film dalında Oscar aday adayı olarak seçilir. Kadrosunun tamamına yakını Türk olan, Türkçe bu film Fransa’nın Oscar adayı olarak seçilir ve orada ödül için mücadele verir. Kim bilir orada belki de yerli bir filmin kazandığı başarıyı Fransızlara, potansiyelli bir yönetmeni de Amerika’ya kaptırmışızdır.
 
Ergüven, Oscar adayı olmayı başarmış Mustang filminden sonra Kings filmini yönetti. Fransa. ABD, Çin ve Belçika ortak yapımı olan filmin oyuncu kadrosunda ise Halle Berry ve Daniel Craig gibi dünyaca ünlü oyuncular yer aldı. Ankara doğumlu yönetmenimizin Nisan 2018’de vizyona giren filmi de ülkemize ancak 12 Ekim 2018’de gelebildi. Deniz Gamze Ergüven’in yazıp yönettiği Kings filmi 1992 yılında geçiyor ve cesur bir hesaplaşma filmi niteliğinde. Amerika’nın ırkçılık problemine ışık tutan film, gerçek aile bağları ki özellikle anne sevgisi ve aşk üzerinde duruyor. Filmde tek çatı altından aslında birden çok karakterin iç dünyasına ve hikayesine tanıklık edebiliyoruz. Sözü olan ve toplumsal arka planı ile siyahilerin yaşam tarzına, yaşadıkları sorunlara ve ırkçılık problemine ışık tutan film başarılı bir analiz de yapıyor.
 
Filmin sonunda Ankaralı Deniz Gamze Ergüven’in adını görmek onur verici bir olay. Yüzlerce ismin yer aldığı son jenerikte Ergüven soyadı haricinde bizden birine rastlamamak bir yandan elden kaçan Mustang tecrübesini hatırlatıp üzüyor; bir yandan “çok güçlüsün, seni Hollywood’da görmek gurur verici.” dedirtiyor. Yönetmenimizin yolu ve bahtı açık olsun. Unutmayın film vizyonda ve ona destek olmak için bir şansınız var.
 

Yorumlar