Kırık Kalpler Bankası Film Afişi

Kırık Kalpler Bankası Filmi Eleştirisi

Usta yönetmen Onur Ünlü’nün 2015 yılında yazıp-yönettiği Kırık Kalpler Bankası; 3 Film ve Hikayeleri etkinliği kapsamında Salt Galata’da gösterildi.

Vizyonda gösterime henüz girememiş olan film 2017 senesindeki İstanbul Film Festivali dahil sadece birkaç festival dahilinde izletildi. Ay Yapım tarafından finanse edilen film, Onur Ünlü’nün hayatında yazdığı ilk senaryo olma özelliğini taşıyor. Ünlü; hikayeyi üniversite yıllarında kaleme almış.

Kırık Kalpler Bankası; neredeyse rakipsiz diyebileceğimiz olağanüstü bir oyuncu kadrosuna sahip. Serkan Keskin, Taner Ölmez, Osman Sonant, Hazal Kaya, Ahmet Mümtaz Taylan, Haluk Bilginer ve daha niceleri… Onur Ünlü; filmlerinde görmeye alışık olduğumuz bütün dev oyuncularını tek çatı altında toplamış. Film, bir Romeo&Juliet uyarlaması. Onur Ünlü’nün deyimiyle bir üst metin. Romeo&Juliet; en ince detayına kadar Ünlü tarafından analiz edilmiş, her bir detayın karşılığı sinemanın ruhuna uygun olarak Kırık Kalpler Bankası filminin içine monte edilmiş. Ana metine dayandırılmayan hiçbir karakter veya olay bulunmuyor. Buna ek olarak film tasarlanıp hayata geçirilirken metnin tiyatral halinden neredeyse tamamen kurtarılmış. Üç bölüm halinde hazırlanan film; uyarlamanın daha doğrusu yerelleştirmenin muazzam bir örneği. Buna başarılı ses ve müzik kullanımı ile kurgu da eklenince göremeyenlerin kesinlikle şanssız olduğunu iddia edebilirim.

Kırık Kalpler Bankası filmi çok kapsamlı bir eseri neredeyse bütün detayları ile sinemaya yansıttığından A’dan Z’ye dolu bir film. Takibi ve dikkati bir süreliğine bırakmak bütün filmi bırakmakla aynı yere çıkabilir. Ancak bir dolu içerik o kadar güzel serpiştirilmiş ki kesinlikle izlemesi zor bir film değil. Renkli, neşeli, eğlenceli, şiirsel, kahkahalar ile başlayıp biten bir film Kırık Kalpler Bankası. Bütün sinemaseverlerin en yakın zamanda izleme fırsatı bulması dileğiyle…

 

Yorumlar