Bıçaklar Çekildi Film Afişi

Bıçaklar Çekildi Filmi Eleştirisi

Daniel Craig'li Knives Out nihayet vizyona girdi.

Daha önce “Breaking Bad”, “Terriers”, “Tetikçiler”, “Star Wars: Last Jedi” filmlerinin yönetmen koltuğunu doldurmuş bir isim Rian Johnson. Son filmi ise 2020’ye harika bir başlangıç yapmamı sağlayan Knives Out (Bıçaklar Çekildi). Hadi üzerine biraz konuşalım…

Oldukça kalabalık ve zengin bir ailenin başı olan Harlan Thrombey’in trajik intiharı üzerine eve gelen bir özel dedektifin (Daniel Craig) ev ahalisini sorgulayarak bu işin aslını çözmeye ve aslında Harlan Thrombey’in bir cinayete kurban gittiğini kanıtlamaya çalıştığı bir öykü izliyoruz. 

Senaryoyu da yazmış bulunan Rian Johnson kalabalık bir karakter yumağını zekice ve birbirleriyle ilişkilerindeki derinliğe özen göstererek ustaca kurmuş diyebiliriz. Bazen böyle kalabalık işlerde; izlediğiniz birtakım diğer filmlere baktığınızda yardımcı rollerde; karakter motivasyonları, derinliği ve gelişiminde bazı boşluklar olduğunu fark edersiniz. Bu esasında işin kafa patlatılan ve daha çok özen gösterilen kısmının ana hikaye yürütücüleri olmasından kaynaklanmaktadır. Halbuki Johnson bizlere bu işin her zaman öyle yapılmak zorunda olmadığını da kanıtlamış. Ustaca kurulmuş, yaşayan ve seyircinin kolaylıkla bağ kurabileceği; her birinin kendi hayatı ve anlatacak şeyleri olan karakter topluluğu bu filmi dolduruyor.  

Oyuncu kadrosundaki zenginlikten bahsedecek olursak şöyle sıralayalım: Daniel Craig ki çok çok keyifli bir oyunculuk göstermiş. Yaşlandıkça daha karizmatik ve rolün içini dolduran bir hal alan oyuncunun hayat verdiği karakterine kendinden bir şeyler kattığı da çok belliydi. Chris Evans, Marvel evreninde gördüğümüz o soğuk, kasıntı Kaptan Amerika’dan uzaklaşıp bu kez serseri, ukala ancak hala çekilmez bir karaktere hayat vermiş. Ben Chris Evans’ın iyi bir dram oyuncusu olabileceğini inanıyorum. Bu tarz rollerde kendini gösteremiyor gibi. Jamie Lee Curtis, Don Johnson, Christopher Plummer gibi isimler artık yılların tecrübesiyle eleştiri üstü bir hal alıyorlar. Canlandırdıkları karakterlerdeki estetik ve keyif yadsınamaz. Toni Collette ki benim hayranı olduğum bir isim. Salaş rollerde çok keyifli bir şekilde karakteri oynayan Collette bu filmde de bambaşka bir tat katmış. Ana de Armas konusuna gelince ise ki kendisi filmde ana hikaye taşıyıcılarından biri. Rolün altından kolayca kalktığını söylemek doğru olur. “Bu kolaylığın kaynağı oyuncunun yeteneğinin yanı sıra yazılan karakterin en önemli çıkmazda dahi pasif bir durumda bırakılmasıdır” demek yanlış olmaz gibi. Karakter gelişimindeki kırılma noktalarında yeterli hassasiyet bana geçti diyemem.

Filmin sanat prodüksiyonunu övmek gerekir. Olaylar çoğunlukla tek mekan büyük bir malikanede geçiyor. Malikanenin dekoru şahane. Göz dolduran bir tercihler bütünü var. Göze çarpan bir aksaklık olduğunu sanmıyorum. Bu da bir taktik sayılabilir aslında. Yani mekan o kadar kalabalık ki orada bütünlüğü daha az dekorda bozacak bir nesneyi veya yerleştirmeyi farkedemiyorsunuz. Bunu da çıraklıktan sektör içinde yetişmiş ve hep para getiren iyi işlerde bulunmuş Sanat Yönetmeni Jeremy Woodward’a borçluyuz. 

Filmin görüntüleri de en az sanatı kadar keyifli ancak biraz sabit kalınmış görüntü tercihi beni düşündürüyor. “Kamera daha hareketli bir şekilde bizleri olaya dahil etse, daha dairesel hareketler belki filmin genel keskin hatlarıyla kontrast yaratabilir miydi?” diye de sorguluyorum. Onun haricinde göz dolduran bir renk paleti var. 

Kurgu olarak ise ortalamanın üzerinde bir puanı hak ettiği doğrudur ancak filmin bir yeri geliyor ki hemen hemen ortalarında; olayların aslını seyirciye göstermek gerekiyor ve bu noktada kullanılan kurguda biraz yapaylık hissediliyor. Çok kısa bir sahne olmasına rağmen bunu belirtmekte yarar var. Geneli itibariyle fazla risk alınmamış ancak yine de bir cinayet temalı filme yakışır biçimde kullanılmış kurgu için tamamdır diyebiliriz. 

Bu yılın sonlarına doğru geleceğini beklediğimiz iddialı filmlere doğru Knives Out unutulmuş olacak mı? Bekleyip göreceğiz ancak ben kaçırılmaması gerektiğine inanıyorum. 

Keyifli Seyirler. 

Yorumlar