Korku Filmleri İnsanı Nasıl Etkiler?

İnsan doğası gereği gördüklerinden duyduklarından etkilenmektedir. Etki denilince akla gelen basit kavramlar değil. Düşünün hayatımızda insan olarak birçok şey yapmaktayız. Yapılan etkinlikler severek yapılmaktadır. Birçok şeyi sever ve birçok şeyin etkisi altında kalır. Sosyal hayat, sosyal toplum insanlarda birçok etki yaratacak etmen üretilmesine açıktır.

Sosyal Etkinlik Denince Akla Gelenler?

Sosyal etkinlik denilince akla birçok şey gelmektedir. Ama insanların en vazgeçilmezi sinema olmaktadır. Sinema denilince tabi ki de filmler gelir insanoğlunun aklına. Toplum olarak zevkleri mevcuttur insanoğlunun. Toplumumuz gereği birçok film türüne ev sahipliği yapmaktayız. Film türleri, korku, komedi, aksiyon, bilim kurgu, macera, tarih, romantik gibi türleri mevcuttur.

Toplumda Film Türüne İlgi

Toplumda genellikle sinemaya çiftlerin yani sevgililerin gittiği düşünülürse sinema türü akla hemen gelen korku konulu olmasıdır. Sevgililer genellikle bu tür konulu içerikleri tercih etmektedir. Toplum öyle bir şey ki içerik tercih edilirken arzularda ön plandadır. Özellikle ergen nesilden sonrakiler sevgilileri korktuğunda birbirlerine sarılmaları için bu tur konulu içerikleri tercih etmektedir.
 

İçeriğin Psikolojiye Etkisi

Korku filmi konusu tercih ediliyor. Bu içerikler yaş seviyesine uygun içerikler olmazsa çocukların izlediği düşünülürse çocuklarda yaratacağı psikolojik etki daha da büyümektedir. Bu tür içeriklerin etkisi çocuklarda etkili olduğu gibi yetişkinlerde birçok psikolojik etki yaratmaktadır. Çoğumuz sinema izlerken özellikle içeriği korku içerikli ise izlerken bazı sahnelerinde battaniye altına girilmesi kaçınılmazdır. Bu türleri çekenlerde de aynı etkiyi muhakkak yaratacaktır. Filmi izleyen kadar çekende de aynı etki oluşabilmektedir. İçgüdüsel olarak korku içeriğine karşı tepki olarak korkabilir ve bu kalp atışlarımızın hızlanmasına kadar gidebilmektedir. İnsanlar kendilerini huzursuz hissedebilmektedir. Her hangi bir sorun hissetmeyen insan yok denilecek kadar az olduğu varsayılmaktadır. Her yaş grubu bu filmleri izlediğinde çok büyük etki yaratmaktadır.

Korku Filminin İçeriği

Bu tür sinema içerikleri çekilirken toplumun yapısı ve toplumun böyle bir konuyu yapıtı kaldırabileceği çok büyük yan etkiler yaratıp yaratmayacağı daima göz önünde bulundurulmalıdır.

Korku Filminin Sağlığa Etkisi

Bu tür sinema yapıtları bazen insanlarda çok büyük sağlık problemlerine neden olmaktadır. 
 Bunlar korku sonucu oluşan kalp krizi, psikolojik bir sarsıntı, kendine zarar verilebileceği hissi, intihar etme eğilimi, toplumdan kendini dışlama gibi sonuçlar doğurabilmektedir. Böyle türler çekilirken dikkat edilmelidir. Toplum böyle türlerin içeriğine dikkat etmezse etkileri çok büyük olabilmektedir. Filmleri çeken kişi ve kişiler, toplumun ruh ve beden sağlığını düşünmemektedir. Onların asıl düşündüğü böyle bir yapıttan eserden kazanacağı para ve kendi zevkleridir. Böyle insanlar bu tür içerikleri yayınlarken sinema vizyona girerken toplumun sağlığını düşünecek kimsenin olmamasıdır. Toplumda artık böyle içeriklere alışarak karşı çıkılamaz olduğu görülmektedir. Çıkmadığı gibi toplum öyle bir hal almakta ve artık toplumun böyle içerikler sonucu birbirlerine olan görüşleri değişmekte ve sonuçları vahim bir hal alabilmektedir.

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış, ilk yorumlayan sen ol.