Koronavirüs Sinemayı Nasıl Değiştirdi?

Koronavirüs Sinemayı Nasıl Değiştirdi?

Koronavirüs nedeniyle sinema salonlarının yerini açık hava sinemaları aldı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını, birçok sektörü etkilemişti. Çin ve İtalya başta olmak üzere birçok ülke sinema salonlarını kapatma kararı almıştı. Bu karar sinema sektörünün neredeyse 3 ay süresince durmasına neden oldu. Çeşitli ülkeler normalleşme adımları ile sinema salonlarını açmaya çeşitli kısıtlamalar ile gösterimlere başladı.

Türkiye’de Açık Hava Sinemaları Geri Döndü

Türkiye’nin çeşitli yerlerinde ise beyazperdeye uzak kalan vatandaşlar açık hava sinemaları ile sinemaya olan özlemlerini giderdi. Türkiye’nin birçok şehrinde alışveriş merkezleri, belediyeler açık hava sinemaları düzenleyerek nostaljik bir ortam yarattılar. Elbette ki yapılan etkinliklerde koronavirüse karşı önlemler alınmaya devam etti. Örneğin bu etkinliklere sadece 18-65 yaş arası vatandaşlar katılabilirken; her arabada 2, en fazla 3 kişinin olmasına izin veriliyor.

Nevşehir; Sinemasever Şehirlere Örnek

Açık hava sineması etkinliklerinden birini Nevşehir’de düzenledi. Belediye bir mahallede bulunan tır garajını, vatandaşların arabalarından filmi izleyecekleri şekilde düzenledi. Garaj alanına iki dev ekran yerleştirildi. Vatandaşların arabalarını park etmelerine belediye görevlileri yardımcı oldu. Vatandaşların araçlarından inmelerine izin verilmezken bazı görevliler vatandaşlara patlamış mısır ve gazoz dağıttı. Nevşehir vatandaşları, “7.Koğuştaki Mucize” filmini arabalarından, sosyal mesafe kurallarına uyarak keyifle izledi.

Antalya, Konyaaltı Belediyesi de vatandaşların arabaları ile katılabileceği bir açık hava sineması etkinliği düzenledi. “Aile Arasında” filminin gösterildiği etkinliğe yaklaşık 150 araç katıldı.

Salgın sürecinde insanların sinemaya olan özlemlerini hafifleten, sosyalleşmelerine imkan veren ve nostaljik bir serüven yaşatan açık hava sinemalarına talebin artması ile ilerleyen günlerde ülkenin dört bir yanında bu tarz etkinliklerin gerçekleştirileceğini tahmin ediyoruz.

Yorumlar