Kripto Vurgun Film Afişi

Kripto Vurgun Filmi Eleştirisi

Beau Knapp, Kurt Russell, Luke Hemsworth gibi isimlerin yer aldığı oyuncu kadrosu genel anlamıyla seyirciyi tatmin ediyor.John Stalberg Jr. İmzalı Kripto Vurgun beyaz perdede. Bitcoin ve benzeri sanal para birimlerinin çokça isimlerini duyduğumuz şu günlerde tam da bu konuya değinen orta halli bir film olduğunu söyleyebiliriz. Biraz daha açalım…
 
Film, genç bir bankacının kendi doğduğu ancak uzun yıllar boyunca bağlarını kopardığı şehre gönderilmesiyle başlıyor. Burada çevresi ve ailesi ile yüzleşme yaşarken aynı zamanda da büyük çaplı bir kripto suç örgütünü de açığa çıkarması öyküsü üzerinden ilerliyor. 
 
Pek çok açıdan kusurları olsa da filmin merak uyandıran bir havası olduğu aşikâr. Çok fazla finansal jargon kullanıldığından alana hâkim olmayan insanlar için biraz sıkıcı olabiliyor; özellikle de kripto madenciliği ve sanal rakamlar üzerinden yapılan muhabbetlerde bu durum söz konusu. 
 
Görüntü olarak değişik bir bakışa sahip olsa da bunu genele yaymakta zorlanmış bir film demek de doğru olur. Renk olarak gri ve soğuk renklerin tonlarının tercih edilmesi doğru bir karar olmuş. Hareket ise böyle bir filme göre kısır kalmış denebilir.


 
 Filmdeki hareket noksanlığının bir karşılığı olarak oyuncuların kendilerini net olarak veremedikleri sahneler de var ancak bunu genele vurduğumuzda çok da üzerinde durmuyoruz. 
 
Ses ve müzik olarak baktığımızda yine durağan bir çerçeve ile karşılaşıyoruz. Hareketteki kısırlığı seste de görmek mümkün. Buna rağmen seyirciyi cezbeden tuhaf bir sürükleyicilik var. Bunun sebebi herhalde kurgu ve öyküdeki gerilim unsurları. 
 
Dramatik yapıda ailevi sıkışmışlığı iş ve suç arasında bırakıp bir çatışma yaratması filme ayrı bir perspektif katmış gibi gözüküyor. Böylece bir taşla birkaç kuşu da aradan çıkartmış olabildiler ancak cümlelerimi tamamlarken film hakkında genel bir toparlama yapmak isterim. 
Film sevenin gerçekten sevebileceği, sevmeyenin ise hiç sevmeyeceği bir film gibi gözüküyor. Kendi tercihinizi yapmak için görmenizi tavsiye ederim.
 
Sinema ve sanat dolu bir yaşam dilerim.