Küçük Şeyler Film Afişi

Küçük Şeyler Filmi Eleştirisi

Kıvanç Sezer'in başarılı filmi Küçük Şeyler; nihayet vizyonda seyirci ile buluştu.

Küçük Şeyler; hayatın karmaşasına adapte olmaya çalışan, bu süreçte kendini kaybeden ve anlatamayan orta sınıf insanını gözler önüne seriyor. İzleyen her bireyin “bizim evde de böyle şeyler oluyor” diyebileceği noktalara değiniyor.

 

Kıvanç Sezer'in yönettiği ikinci film Küçük Şeyler. Bir yönetmen olarak en güzel histir izleyiciye dokunabilmek, kendi hayatlarından parçalar oldurabilmek. Küçük Şeyler izleyiciye ulaşmanın yanı sıra Antalya Film Festivali'nde En İyi Erkek Oyuncu, Malatya Film Festivali'nde En İyi Film dahil olmak üzere 5 ödüle layık görüldü.  Festival Filmlerini vizyon izleyicileri sevemiyor oysa izleyeni yormadan derdini anlatan ve de yüreğine dokunan filmler yapılıyor. Didaktik olmayan, dokunaklı bir anlatımla, sevimli, hayatın gerçeklerini anlatan, komedi beklerken aslında bir dramı anlatan bir iş Küçük Şeyler..

 

Küçük Şeyler; Onur'un işsiz kalması ile başlıyor. Kim bu Onur? İstanbul'un bir kenarında yeni yapılmış lüks bir sitede eşi Bahar Öğretmen ile yaşayan, ilaç firmasında mutluluk satmaya çalışan, eskiden çalışan, bir mutsuz. 

 

Yaptığı işi sevmeyen, kendisini artık geliştiremeyen ve de şirketin yapılandırmaya gitmesi ile anlaşmalı olarak işten çıkarılan Onur karakterinde;  erkeğin işsizlikle mücadelesini görüyoruz. Statü kaybı, kendini anlama, hayatın öbür yüzü ile yüzleşmesini izliyoruz. Bu süreçte karşı tarafa, eşine, uyguladığı psikolojik şiddeti ve sonuçlarını görüyoruz. Toplum algıların getirdiği “erkek çalışmazsa bir hiçtir” algısı ile bir savaş halinde Onur. Kendini arıyor, ararken de bencil davranıyor. Filmin başında eşi Bahar ile olan sıcak, samimi ve yakın olan ilişkileri gitgide soluyor. Onur'un hem fiziksel hem de fikirsel olarak Bahar'ı suçlamasına kadar gidiyor bu süreç ve ipler o zaman iyice kopuyor. 

 

Bahar karakterinin duruşu ve değişimi hikâyenın farklı yanı oluyor. Eşi işsizken çalışan, evinin hem maddi hem de manevi yükünü üstlenen Bahar; dik duran kadın profili ile karşımıza çıkıyor. Kendine olan inancı, öfkesi, tavrı ile canlı kanlı yaşayan bir karakter var karşımızda. 

 

Filmin afişinde gördüğümde “bunu nasıl yedirecekler ya" diye düşündüğüm zebralara gelirsek. Halüsinasyon sahnelerinde çok doğru ve yerinde kullanılmış. Absürt olan bir durumu gerçekçi bir filmin içine yerleştirmesine bayıldım. Geçen zamanı anlatabilmek adına fonda tıkır tıkır işleyen saat sesinin olması izleyiciyi tatmin ediyordu. Küçük Şeyler'de hafiften de olsa Tolga Karaçelik havası hissettim. Yapımcı olarak destek olduğu bir projede kendinden izlerin olması çok doğal. 

 

Karakterlerin yaşadıkları havuzlu, güvenlikli site seçimi çok iyi olmuş. Şehrin içinde yaşamaktan uzakta konforlu, işlerinden gelecek paraya güvenip alınan o site evleri. Öyle ev alınca mecbur araba da alınmalı. Gelir sabit ve iyiyken bu hayat güzel de ilk kriz anında kocaman bir duvar gibi dikiliyor karşımıza. Beyaz yakalı hayatına gerçekler ile yüz yüze getirerek güzel bir eleştiride bulunuluyor. Eve kedisi ile gelen anne ile erkek evlat korumacılığının dalgası geçiliyor. “Çocuğunuz olana kadar kediye bakarsınız” tarzında cümleler ile toplum düşünceleri dile getiriliyor. 

 

Onur karakterine can veren Alican Yücesoy çok başarılı bir oyunculuk sergilemiş. Sevimli ama sorumsuz, başarısız ama farkında olmayan, çabuk pes eden, gününü yaşamaya odaklı bir erkek rolünü içtenlikle canlandırıyor.  Bu tarzdaki erkeklerden hayatımızda ne kadar da çok var. Küçük Şeyler’in katıldığı, katılacağı festivallerden ödüllü döneceği kesin. 

 

Kıvanç Sezer'in yönettiği, Hatip Karabudak'ın görüntü yönetmenliğini yaptığı, Alican Yücesoy, Başak Özcan, Bülent Emrah Parlak, Seda Türkmen, Müfit Kayacan, Tuğçe Altuğ, Nihal Koldaş, Ece Dizdar'ın oyuncu kadrosunda bulunduğu Küçük Şeyler filmi sizleri beklemekte. 

Yorumlar