Saklı Gerçekler Film Afişi

Saklı Gerçekler Filmi Eleştirisi

Saklı Gerçekler (La Verite) filmi ülkemizde vizyona girdi.

76. Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan ödülüne aday olan La vérité’nin yönetmenliğini ve senaristliğini, geçen sene Shoplifters filmiyle Yabancı Dilde En İyi Film Oscarı'na aday olan ve Cannes Film Festivali’nden Palme D’or ödülüyle dönen Hirokazu Koreeda yapıyor. Koreeda bu filminde Catherine Deneuve, Juliette Binoche ve Ethan Hawke gibi başarılı isimlerden oluşan bir oyuncu kadrosuyla izleyicilerinin karşısına çıkıyor. 

Spoiler vermeden filmin hikayesinden bahsedecek olursam; film Fabienne Dangeville isimli büyük bir kariyere sahip aktristin, Amerika’da yaşayan senarist kızı Lumir, ikinci sınıf aktör damadı Hank ve torunu Charlotte’un ziyarete gelmesi üzerine anne-kız arasındaki eski defterlerin açılmasını ele alıyor. Buradan da anlayacağınız üzere film bir aile dramını ele alıyor. Hikayesi ise ilerleyen dakikalarda yaşanacakların tahmin edilebildiği, bu türün sıradan hikayelerinden. Yönetmenin bir önceki filminin oldukça ilgi çekici, ters köşelere sahip bir film olması, beklentisini yüksek tutan izleyicileri hikâye açısından hayal kırıklığına uğratabilir. Fakat şunu belirteyim ki film sıkça karşılaştığımız ve artık görmekten sıkıldığımız türden bir aile dramı değil. Bu yüzden tekrarlamamda fayda var ki filmin hikayesi sıradan ama kötü değil. 

Filmin hikayesi sıradan olmasına rağmen filmi ne izletiyor diye soracak olursanız, kesinlikle oyunculukları. Bana kalırsa film oldukça başarılı bir performans filmi. Catherine Deneuve, başta Luis Buñuel olmak üzere Roger Vadim ve François Ozon gibi sinema dünyasının saygın yönetmenlerinin filmlerindeki performansıyla oyunculuğu zaten tartışılamaz bir isim. Keza Juliette Binoche’da canlandırdığı her rolde izleyicilerin gönlünde taht kurmuş bir isim. Her iki oyuncu da karakterleriyle bütünleştikleri performanslarıyla, izleyicileri karakterlerinin gerçekliğine inandırıyorlar. Ethan Hawke’in filmdeki performansından bahsetmeden geçemeyeceğim. Zira hikâyenin yan karakterlerinden biri olan Hank’i canlandırmasına rağmen, ana karakterleri canlandıran Catherine Deneuve ve Juliette Binoche ile yarışacak kadar müthiş bir performans sergiliyor. Öyle ki filmden çıktıktan sonra hâlâ aklınızda kalan birkaç şeyden biri oluyor.

Film, sinema dünyasına meraklı kişiler için sinema sektörü hakkında ilgi çekici detaylar içeriyor. Ana karakterlerimizin film endüstrisinden kişiler olması, sıkça karşılaştığımız set sahneleri, oyuncuların rollerine hazırlanışı, aralarındaki rekabet ve sinema dünyasındaki isimlerin anılması gibi sahnelerin izleyenlerin hoşuna gideceğini düşünüyorum.

Film hakkında benim düşüncem, yönetmenin Shoplifters filminden sonra bizlerin karşısına sıradan bir hikayeyle çıkması sebebiyle beklentilerimizin altında kalıyor. Fakat Hirokazu Koreeda yapmış olduğu başarılı oyuncu seçimleriyle, filmini izleyicilere kendini izleten bir performans filmi haline getiriyor. Bu da filmi izlemek için güzel bir neden sunuyor.

Keyifli Seyirler.

Ahmed İlhan Özşirin

Yorumlar