Lara Film Afişi

Lara Filmi Eleştirisi

Jan-Ole Gerster’in yönetmenliğini yaptığı Lara filmi beyaz perdeyi süslüyor.

Corinna Harfouch’un hayat verdiği Lara’yı tanımlamak için kullanacağım tek kelime “hırs”. Altmışıncı yaş gününde çevresindeki insanların ondan uzaklaşmış olduklarını ve hayatının gidişatının hiç de iyi olmadığını farkeden Lara tam da o günün akşamında gerçekleşecek olan oğlu Victor Jenkins’in konserine gitmeye karar verir. Bir gün boyunca Lara’nın hayatını nasıl değiştirmeye çalıştığını izleriz aslında. Oğluna piyano çalmayı öğreten bizzat Lara’dır. Kendisi asla yeterince iyi olamayacağım düşüncesiyle piyano çalmayı bırakmış olsa da oğluna çalmayı öğretir ve onu iyi bir pianist yapar. Victor annesinin aşırı hırsı ve yaralayıcı tutumu sebebiyle özgüveni düşük bir çocuk olarak büyür. İlk bestesini çalacağı bu konser ise onun için çok önemlidir ancak Lara yine Victor’un hayatında önemli bir etkileyici olarak bulunacaktır.

Bu film 2019’un sonunda güzel bir sürpriz olarak karşımıza çıktı dersek yanlış olmaz. Senaryo ve dramatik yapının inşasında estetik insanı sinemaya bir kez daha aşık ediyor. Lara karakteri ustaca yazılmış ve Corinna Harfouch tarafından şahane bir şekilde canlandırılmış. Hırslar üzerinden ilerleyen bir gerilim süreci söz konusu. Bir insanın çevresindekiler tarafından nefret edilmesine yol açacak derecede korkunç bir hırs bu. İşin sonunda ise film bizlere yine dramatik bir finalle veda ediyor. Çok gerçek, çok yaşamın içinden bir hikaye izliyoruz. 

Piyano üzerinden ilerleyen bir film için müzikleri biraz tatsız bulduğumu belirtmek zorundayım. Corinna’nın final performansı hariç tercih edilen eserlerde gerekli duyguyu yansıtan unsurlar az gibiydi. 

Lara’nın eylemleri ustaca irdelenmiş olacak ki bazı sahnelerde salonda seyircinin kendine hakim olamayarak sesini yükselttiğine şahit oldum. Fazlaca empati, sempati ve antipati kurabileceğiniz bir unsur olarak karşımızda bulunan oyun tercihleri var. Bazı şeyleri diyalogda bulundurmak yerine göstermek ustalığını da izliyoruz. 

Keyifli Seyirler

Yorumlar