LGBT Sinemasından 3 Seçki

08 Şubat 2018

BOYS DON’T CRY : 1999   

Boys Don’t Cry ( Erkekler Ağlamaz ), 1999 yapımı biyografik bir LGBT filmidir. Tamamı 1993 yılında geçen filmin yönetmeni Kimberly Peirce’dır. Filmde biri bu filmden olmak üzere toplamda 2 en iyi kadın oyuncu oscarı bulunan aktrist Hilary Swank, American Psyco, Zodiac gibi başarılı filmlerden hatırladığımız Chloe Sevigny, Garden State, Flight Plan, Orphan filmlerinden de hatırladığımız Peter Sarsgaard ve Brendan Sexton rol alır. Film, en iyi kadın oyuncu ve en iyi yardımcı kadın oyuncu olmak üzere 2 dalda oscar adaylığı vardır ve Hilary Swank en iyi kadın oyuncu dalında ödülü kazanmıştır.

Film, hayatı yokluk içinde geçtikten sonra Nebraska Falls City’de Lana ile tanışıp aşık olan transeksüel Brandon Teena’nın 1993’ün son gününde kendisinin ve Lana’nın arkadaşları tarafından gerçek kimliğinin öğrenilip tecavüze uğraması ve ardından öldürülmesini anlatır. Ayrıca bu filmde anlatılan Brandon Teena ve 1998’de neredeyse aynı şekilde yine nefret suçu ile öldürülen bir başka eşcinsel olan Matthew Shepard başlarına gelenlerden sonra Amerika’da ve dünyada nefret suçları kapsamında sembol olmuş. Matthew Shepard’ın adını taşıyan yasa Amerika’da 2009 yılında Matthew Shepard Yasası adı ile Obama’nın imzası ile çıkarılmıştır. 
Hilary Swank’in rolü için uğradığı inanılmaz değişimi bu fotoğrafta çok net görebiliriz. Sağda Hilary Swank’in canlandırdığı Brandon Teena, solda da gerçek Brandon Teena.  

MILK : 2008

Milk, 1978 yılında California belediye binasında denetleme kurulu üyesi Dan White tarafından vurularak öldürülen Amerika’nın ilk eşcinsel belediye meclis üyesi olan Harvey Milk’in hayat hikayesini anlatan filmdir. Filmin yönetmenliğini 1989 yapımı ses getiren uyuşturucu filmi Drugstore Cowboy, 1991 yapımı olan ve LGBT sinemasında özel bir yeri olan My Own Private Idaho, 2003 yapımı olan ve bir okulda birbirinden ayrı öğrencilerin 1999’daki Columbine Lisesi katliamında çakışan hayatlarını konu alan The Elephant ve 2007 yapımı olan, Cannes’ta altın palmiye adaylığı bulunan The Paranoid Park gibi filmlerle genellikle gençlik filmleri çeken Gus Van Sant yapar. Oyuncu kadrosunda ise Sean Penn, Josh Barolin, Emile Hirsch, Diego Luna ve James Franco bulunur.
Sean Penn bu filmde çizdiği unutulmaz Harvey Milk portresiyle en iyi erkek oyuncu oscarını alır ve bu onun toplamdaki ikinci en iyi erkek oyuncu oscar ödülüdür. Filmin kazandığı diğer oscar ise en iyi orjinal senaryodur ve Josh Barolin’de canlandırdığı Dan White karakteriyle en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında aday gösterilmiş fakat kazanamamıştır. 
Üstte gerçek Harvey Milk altta Sean Penn’in Harvey Milk yorumu  

PRIDE : 2014  

Pride, yönetmenliğini Matthew Warchus’un yaptığı 2014 yapımı biyografik LGBT filmidir. Film ülkemizde 2014 Filmekimi kapsamında gösterime girmiş olup sadece festival kapsamında gösterilmiştir. Başrollerde Pirates of the Caribbean ( Karayip Korsanları ) serisindeki Davy Jones ile hatırlayacağımız İngiliz sinema ve tiyatro oyuncusu Bill Nighy, 2004 tarihli Vera Drake, Harry Potter and the Order Phonix ve Shakespeare In Love’den hatırladığımız İngiliz aktrist Imelda Staunton, ünlü televizyon dizisi The Wire ve 2002’nin oscar şampiyonu Chicago filminden tanıdığımız Dominic West ve aslında yönetmen de olan, çok aykırı bir film olan 2007 tarihli Tyrannosaur filminin yönetmenliğini yapan Paddy Considine yer alır.

Film 1984 – 1985 arasındaki İngiltere’de faşist Margaret Thatcher iktidarında haksızlıklara uğrayan işçiler ve eşcinsellerin inanılmaz birleşmelerini aynı zamanda birlikte neleri başarabileceklerini anlatır. Filmde kullanılan isimlerin tamamı da gerçek insanların isimleridir. Değiştirilmeden kullanılmışlardır. İngiltere’de HIV tespit edilen ilk kişi olan eşcinsel aktivist Jonathan Blake, hareketin simge isimlerinden olan ancak 1987’de gene AIDS’ten hayatını kaybeden aktivist Mark Ashton bu filmde canlandırılan sadece birkaç gerçek eşcinsel aktivistlerdir.
 
Onur / Pride

Onur / Pride

Vizyon Tarihi: 26 Haziran 2014
Tür:
Yönetmen:

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış, ilk yorumlayan sen ol.