Lolipop Film Afişi

Lolipop Filmi Eleştirisi

Film Detayları Eleştiri

Filmin yönetmeni genç İngiliz David Slade. Slade, burada ustaca bir yönetmenlik sergiliyor.

Öncelikle yönetmenlik ve oyunculuklarla başlayalım dilerseniz. Filmin yönetmeni genç İngiliz David Slade. Slade, burada ustaca bir yönetmenlik sergiliyor. Özellikle filmed Jeff’in ev sahnelerinde hakim olan kırmızı renk paleti muhteşem. 2016’nın popüler bilim kurgu dizisi 11.22.63’ünsenaristliğini yapmış olan Brian Nelson da burada oldukça büyük bir başarı elde ediyor. Özellikle kafe sahnesinden filmin finaline giden yolda seyircinin olabildiğince tahmin edemeyeceği olaylar oluyor. Oyunculuklara gelirsek film başrol oyuncusu Ellen Page’in 5.uzun metrajlı filmi. Kendisi bu filmden 2 yıl sonra An American Crime ve Juno adlı iki başarılı filmde de başrol oynuyor. Buradaki oyunculuğu ise oldukça başarılı ki diğer iki filme kabul edilmesinin Hard Candy ile bağlantısı olduğu aşikar.

***Yazının buradan sonrası filmi izlemeyenler için spoiler içermektedir.

Film aslında biz seyircilerin ahlakını, neyin suç olup neyin olmadığını sorguluyor büyük ölçüde. İnternette kendisinden küçük bir kızla konuşan 30’larındaki yetişkin bir adam, ki kızın yaşının 14 olduğunu öğrenince de sohbeti terk etmiyor ve devam ediyor. Buradan sonra aslında seyirci kızın da konuşmayı terk etmemesinden sonra ilk buluşmada ne olacağını çok merak ediyor. Kafede otururlarken Hayley, Jeff’e ailesinden bahsederken bir ablasının olduğunu ve onun da üniversitede tıp eğitimi aldığından söz ediyor ancak Jeff bunun üzerinde fazla durmuyor ve onun evine geçiyorlar. Evde içki içerlerken Hayley, Jeff’in içkisine ilaç atıyor ve Jeff uyandığında kendisini elleri kolları ve ayakları bağlı olarak buluyor.

Buradan sonra Jeff oldukça korkmaya başlıyor çünkü karısının da eve gelme ve her şeyi öğrenme ihtimali var. Ancak olaylar çok daha başka noktalara varıyor ve Hayley, Jeff’i hadım etmeye başlıyor. Burada da hatırlıyoruz ki Hayley’nin bahsettiği tıp eğitimi almış olan ablası. Hayley’nin aslında bir ablasının olmadığını ve tıp eğitimini kendisinin aldığını öğreniyoruz. Filmin en başarılı yanlarından biri kesinlikle burası çünkü buraya kadar bunu seyirciden çok iyi saklıyor film. Sonlara doğru ise Hayley, Jeff’in özürlerine rağmen evde ameliyatla onun cinsel organını kesiyor ve karısı geldiğinde ise intihar etmesini sağlayarak evine dönüyor. Film burada bitiyor. Jeff hem hadım ediliyor hem de baskıya dayanamayarak intihar ediyor. Filmin için de biz de birkaç defa sormadan edemiyoruz. Çünkü Hayley’de Jeff ile gayet normak şekilde sohbet ediyor ancak bence kırılma noktası ona yaşını söylemesi ve bunu bilmesine rağmen Jeff’in sohbette flörtleşmeye devam etmesi. Buradan sonra karar veriyor Hayley bunları yapmaya. Sonuç olarak Hard Candy, dünyada ancak özellikle ülkemizde çok büyük sorunlardan olan pedofiliye eğiliyor ve seyircinin dilediği adaleti uygulayarak akıllarda yer ediyor. Bu yönüyle seyirciye de kendini sevdirdiğini söylemek mümkün. Özellikle ülkemizde verilen sözde cezaları gördükçe.

Yorumlar