Luis Ve Uzaylı Dostları Film Afişi

Luis Ve Uzaylı Dostları Filmi Eleştirisi

Dünyamızı yok etmeye gelen üstün teknolojili istilacı yaratıklar mı yoksa onlar bizim yeşil garip şekilli sempatik dostlarımız mı?

Uzaylılar... Dünyamızı yok etmeye gelen üstün teknolojili istilacı yaratıklar mı yoksa onlar bizim yeşil garip şekilli sempatik dostlarımız mı? Yıllardır süregelen bu ikileme tek son verecek şey uzaylıların gelmesi ve tüm dünyanın onlar ile tanışması. Eskiden varlar mı yoklar mı diye tartışırdık, şimdiki nesil kesinlikle var olduklarına inanıyor. Kocaman uzayda tek olamayız değil mi? Bilimin ve teknolojinin gelişmesi ile filmlerimizde işlediğiniz “uzaylı" algısı da değiştir. Farklı biçim ve formlarda tasvir ettik onları. Hatta zaman zaman yüzyıllar önce gelip aramıza yerleştiklerini de düşündük. Hepsi birer ihtimal herkesin “neden olmasın” dediği.   
Bu seferki uzaylı hikayemiz Almanlar tarafından anlatılıyor. 12 yaşında oldukça yalnız bir çocuk olan Luis, UFO bilimcisi babası Arnold Sunday ile beraber yaşamaktadır. Aile içi ilişkileri pek de iyi olmayan Luis'in okulunda da durum aynıdır. Kendi kendini büyütmeye çalışan Luis'in tavırları bir gün okul müdürünün dikkatini çeker. Ve Luis'i babasının yanından alıp yatılı okula gönderilmesi için gerekli işlemleri başlatır. Bu durum ile uğraşan Luis'in hayatına bir anda dahil olan Mag, Nag ve Wabo adlarında ki 3 uzaylı her şeyi daha da karmaşık bir hale getireceklerdir.   
Bu filmde yan karakterlerin değişimleri net bir şekilde gösterilmemiş olsa da güzel işlenmiş olan arkadaşlık, dostluk ve aile kavramları çocukların hoşuna gidecektir. Geçmiş ile yüzleşme, ön yargılardan kurtulma, farklı olana saygı duyma, herkesi ayni görmeme gibi noktalara da değinen animasyon küçük arkadaşlarımıza güzel vakit geçirtecek gibi duruyor. Çocuklar için eğlenceli olduğu kadar onlara eşlik eden büyükler için de ufak öğretici yerler içeriyor.  
İzlediğim en iyi uzaylı animasyon filmiydi diyemem. Galiba bu filmin çocuk animasyonu şekilde yapılmış olmasının da etkisi vardır. Ama çocuklarınıza neşeli bir sinema deneyimi yaşatabilirsiniz.

Yorumlar