“Maddenin Halleri” Altın Portakal’da Gösterilecek

“Maddenin Halleri” Altın Portakal’da Gösterilecek

Yönetmenliğini Deniz Tortum'un üstlendiği “Maddenin Halleri“ isimli belgeselin prömiyeri, 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde yapılacak.

57. Antalya Altın Portakal Film Festivali, bu sene 3-10 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek. Festivalin geri sayımı başlamışken, festival programı hakkında detaylar yavaş yavaş belli oluyor. Yapılan son açıklamaya göre festival, Deniz Tortum'un belgesel filmi "Maddenin Halleri"ni misafir edecek. Deniz Tortum'un ikinci belgeseli olan "Maddenin Halleri"nin dünya prömiyeri Rotterdam Film Festivali'nde gerçekleşmişti. Aynı zamanda Filmmaker Magazine tarafından “Bağımsız Sinemanın 25 Yeni Yüzü” arasında gösterildi.

Festival Serüveni Devam Edecek

Deniz Tortum, "Maddenin Halleri" belgeselinde Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde sağlık çalışanlarını ve onların başına gelenlerini seyirciye aktarıyor. Bu belgeseli çekebilmek için hastanedeki hayatın bir parçası olmaya çabaladığını dile getiren Deniz Tortum, belgesel ile ilgili yaptığı açıklamada “Yemek masalarında konuşulan ameliyatlar, habis hastalıklara karşı alınan saygılı ama mesafeli tavır, insan hayatının kırılganlığı ve ölümün kaçınılmazlığının sürekli hissedilmesi ve bu farkındalığın getirdiği geri kalan çoğu soruna karşı olan sakin ve gelir geçer yaklaşım… Kendim doktor olmasam da ailemden bana geçen, dünyayı bir doktor gibi algılama ve bu algının tam ne olduğunu keşfetme isteğim, beni Maddenin Halleri’ni çekmeye iten asıl unsur oldu”  ifadelerine yer verdi.

Maddenin Halleri Belgeseli Gösterim Tarihleri

2015-2018 yılları arasında yaşananlara mercek tutan belgesel 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin ardından Ekim ayında 39. İstanbul Film Festivali'nde gösterilecek. 12-18 Ekim tarihleri arasında ise 8. Engelsiz Film Festivali'nde gösterimi yapılacak. 16-23 Ekim tarihleri arasında ise New York'ta Imagine Science Film Festivali'ne konuk olacak.

Yorumlar