Mahsun Kırmızıgül'den Sert Oscar Tepkisi

Mahsun Kırmızıgül'den Sert Oscar Tepkisi

Oyuncu ve yönetmen Mahsun Kırmızıgül; Oscar Ödülleri konusunda tepkili.

Bilindiği üzere önceki yıl Can Ulkay’ın Ayla, geçtiğimiz yıl Nuri Bilge Ceylan’ın Ahlat Ağacı filminin aday adayı olarak seçildiği En İyi Uluslararası Film Oscarı için bu yıl Türkiye’nin aday adayı Semih Kaplanoğlu’nun Bağlılık üçlemesinin ilk filmi olan Bağlılık Aslı aday adayı gösterilmişti. Üstelik neredeyse hiç kimsenin adını duymadığı bu filmin fragmanı bile adaylığa kadar yayınlanmayınca karar epey tepki çekti. 

 

Mahsun Kırmızıgül Oscar Seçimlerini Rezalet Olarak Adlandırdı

Oscar kararına gelen tepkilerden birisi de şarkıcılık kariyerinin ardından yönetmenlik ve oyunculuk kariyerine atılan; Beyaz Melek, Mucize, Güneşi Gördüm gibi önemli filmler yöneten; son olarak da Mucize 2 filmini çeken Mahsun Kırmızıgül’den geldi. Kırmızıgül Oscar aday adayının seçiminin rezalet bir şekilde yapıldığını, 16 kurul üyesinin çoğunu bağımsız sinemacı olduğunu belirtti. Kırmızıgül; Kültür Bakanlığı’nın kendisine en büyük katkıyı yapan ana akım filmleri dikkate alması gerektiğini söyledi.

“Sanat Filmini Zaman Belirler”

Mahsun Kırmızıgül; Twitter üzerinden yaptığı açıklamaya “Bu arada bu ülkede herkes kendi çabası ile büyük risklere girerek bağımsız filmler yapıyor. İnsanların emeğine saygı göstermeli, hak yenmemeli. Ayrıca bir filmin sanat filmi olup olmadığını ise zaman belirler.” diyerek devam etti.
 

Yorumlar