Masumiyetin Dayanılmaz Çekiciliği Film Afişi

Masumiyetin Dayanılmaz Çekiciliği Filmi Eleştirisi

Pamuk Prenses masalının o eski tarz Fransız sineması dokunuşlarıyla yeniden ve modern bir şekilde can bulması...

Anne Fontaine imzalı bu tutku yüklü filmin, klasik aykırı tavrından koparak sıradanlaştığını düşündüğüm Fransız sinemasına olan bakışımı tümüyle değiştiren bir film olduğunu belirterek başlamak istiyorum bu incelemeye.  
Pamuk Prenses masalının o eski tarz Fransız sineması dokunuşlarıyla yeniden ve modern bir şekilde can bulması olarak değerlendirdiğim filmin başından sonuna her dakikasında keyif aldım. Orijinal hallerini göz önüne aldığımızda hiçbir masum tarafı olmayan Pamuk Prenses ve yedi cüceler masalı esasında genç ve güzel bir kızın ormanın derinliklerinde -babasını öldüren üvey annesinden kaçarken tanıştığı- yedi ucube ile olan aykırı seks deneyimlerini anlatır. Reji ve senaristler olayı biraz daha farklı bir boyuta çekerek günümüze uyarlamış fakat masalın o mistik ve “ahlaksız” tavrını da korumayı başarmışlar diyebiliriz.   
Lou de Laâge’ı başrolde izliyoruz. Pamuk prensesimiz olarak kendisinin masumiyetine ve o masumiyetin altındaki özgür, seksi ve acımasız ruha aşık olmamak imkansız. Bunun yanında kötü kalpli cadı üvey anneyi ise yetenekli oyuncu Isabelle Huppert olarak görmekteyiz. Oyunda gösterilen tutku müthiş ve sizi sonuna kadar içine alabiliyor. Bulunduğunuz küçük dünyadan soyutlanıp orada prensesle bir oluyor, cadının intikam ve kıskançlık saçan bakışlarında kaybolabiliyorsunuz.   
Filmde kullanılan ses-ortam-müzik uyumu, görüntüdeki canlılık ve şehvet tüm bunlar akarken izlediğiniz sıradan kurguyu günahlarından arındırıyor ve tam konsantre bir biçimde sizi içine çekmeyi başarıyor. Yüksek oranda erotizm filmde kendine yer bulurken size sinematografik bir orgazm da yaşatıyor. Prof. Sami Şekeroğlu’nun da dediği gibi film sizi çimdikleyerek kışkırtıyor.  
 Her biri farklı mizaçta yedi adamla ilişki yaşayan Claire (Lou de Laâge) ile aynı zamanda filmde yapılan başarılı tipoloji ve bu yedi adamla birebir diyaloglarındaki anlatım ile farklı bir boyut kazanıyor. Masumiyetin altında saklı müthiş bir dominantlık ve erkekleri en zayıf noktalarından yakalayıp onlarla oynamayı seven gaddar bir portre ile karşımızda duran bu yapıt kesinlikle listenize eklemeniz gereken bir sanat eseri. 
Sanat ve tutkuyu sinema içinde harmanlayan bu film hayatınıza renk katsın dileğiyle...  
Keyifli seyirler.

Yorumlar