Meg Filminden Sonra İzlemeniz Gereken Filmler!

avatar
Anonim Editör

Meg: Derinlerdeki Dehşet filmi dünya çapında yılın en iyi açılışlarından birini yaptı. Filmi sevenler için benzeri filmleri hazırladık.

Voyage to the Bottom of the Sea (1961)

Voyage to the Bottom of the Sea (1961)

 
1961 senesinde Irwin Allen tarafından yönetilen felaket filmi “Denizin Altına Yolculuk” insana Irwin Allen bir Meg uyarlaması yapsa çok iyi iş çıkartırmış dedirtiyor. O tarihte sinema seyircilerini denizlerin altında, okyanus habitatı ile etkileyici bir yolculuğa çıkartan Voyage to The Bottom Of The Sea listemizin ilk filmi.

The War of the Gargantuas (1966)

The War of the Gargantuas (1966)

1966 senesinde Japon yönetmen Ishiro Honda tarafından yönetilen, ülkemizde Canavarlar Savaşı adıyla bilinen The War Of The Gargantuas; Gargantua adı verilen Frankenstein’i anımsatan laboratuvar hayvanlarının kaçması ve Japonya topraklarında birbirleri ile savaşmasını konu alıyor. Filmin başta Jon Turteltaub ve Guillermo del Toro olmak üzere birçok yönetmen tarafından çok sevildiğini de belirtmek gerek.

Blue Water, White Death (1971)

Blue Water, White Death (1971)
1971 senesinde yönetmen Peter Gimbel’ın başında olduğu bir ekibin 9 ay boyunca açık denizlerde mücadele ederek İnsan Yiyen lakaplı Büyük Beyaz Köpek Balığını ilk kez görüntülemeyi başardığı belgesel film Mavi Deniz, Beyaz Ölüm de kendisine listemizde sağlam bir yer buluyor.

Jaws (1975)

Jaws (1975)
Elbette söz konusu deniz ve köpek balıkları ise filmlerin şahı, namı en başta gelen film Jaws olur. Peter Benchley’in romanından uyarlanan, usta yönetmen Steven Spielberg’in yönettiği 1975 yapımı Jaws filmi sinema tarihinin kült yapımları arasında. Üstelik meraklısı için filmin çekildiği sırada yaşanan teknik problemlerin nasıl çözüldüğünün araştırılması şiddetle tavsiye olunur. Jaws, bir sahil kasabasına tehdit oluşturan beyaz köpekbalığını avlamaya çalışan bir ekibin hikayesini anlatıyor. Küçük bir tatil beldesi olan Amity Adası obur, beyaz bir köpekbalığı tarafından ziyaret edilmeye başlanır. Yaşanan birkaç ölüme rağmen belediye başkanının kârı ve turizmi önde tutan tavrı nedeniyle olay pek su yüzüne çıkarılmaz. İlgililer, konuyu gizlemeye çalışıp konu hakkında konuşmaktan geri kalırlar. Plajın kapatılması başkan tarafından yasaklanır. Bir gün bir çocuk ölümü gerçekleştiğinde ise artık kamu bu köpekbalığını aramak ve bulmak için hazır kıta olacaktır.

DeepStar Six (1989)

DeepStar Six (1989)
1989 yapımı Sean Cunningham’ın yönettiği filmin Türkçe çevirisi neredeyse Meg filmi ile aynı. Deepstar Six ülkemizde Derinlerde Dehşet adıyla biliniyor. Filmin konusu ise şöyle; Deep Star Six adlı derin deniz araştırma gemisinin gözü pek mürettebatı hata affetmeyen okyanusun derinliklerinde kopkoyu bir karanlık ve inanılmaz basınç altında daha önce hiç kimsenin cesaret edemediği bir operasyona girişir. Okyanus tabanında donanma için çok gizli bir deniz üssü kuracaklardır. Ancak okyanusun tabanında bir şey vardır ve geminin mürettebatı korkunç bir keşif yapmak üzeredir ve derinlerdeki bu dehşetten kaçış yoktur.

Deep Blue Sea (1999)

Deep Blue Sea (1999)
Samuel L. Jackson’un başrolünde yer aldığı, Renny Harlin’in yönettiği 1999 yapımı Mavi Korku filmi köpek balığı dehşetine mükemmel bir bilim kurgu dokunuşu ekliyor. Bir grup bilim adamı, okyanusta izole edilmiş bir araştırma enstitüsünde Alzheimer hastalığına çare arar. Bunun için bir tür köpek balığı kullanılır. Ancak hesaplanmayan bir şey varsa o da balığın zekasının ileri boyutlara ulaşmasıdır.

Finding Nemo (2003)

Finding Nemo (2003)
Kayıp Balık Nemo hakkında fazla söze gerek yok. Ülkemizde 2004 yılında vizyona giren ve devamında bir seriye dönen film genç dostumuz Nemo ve onu arayan babasının sular altındaki maceralarını konu alıyor. Bu animasyon filmin yönetmenlik koltuğunda ise Andrew Stanton ve Lee Unkrich oturuyor.

Incident at Loch Ness (2004)

Incident at Loch Ness (2004)
Yönetmenliğini Zak Penn’in yaptığı 2004 tarihli Incident at Loch Ness (Loch Ness’te Kaza) filmi Britanya’nın meşhur Loch Ness golünü ve bu gölde yaşadığına inanılan Loch Ness canavarını konu alıyor.

Piranha 3D (2010)

Piranha 3D (2010)
Alexandre Aja tarafından 2010 senesinde yönetilen Piranha 3D filmi Victoria gölünde meydana gelen volkanik patlamalar sonucu göle karışan yüzlerce prehistorik canavar piranayı konu alıyor. Korku, gerilim, kan ve vahşet görmek isteyen izleyiciler için birebir terapi niteliğinde olan filmi izledikten sonra deniz fobiniz başlayabilir bizden uyarması.

Deepsea Challenge 3D (2014)

Deepsea Challenge 3D (2014)

Deep Sea Challenge, 2014 senesinde çekilmiş bir belgesel film. Dünya sinemasının usta yönetmenlerinden James Cameron’ın dalış deneyimlerini ve sular altında şahit olduklarını içeriyor. Çok ustaca ve sağlam bir yatırım ile filme alınan görüntülerde size bir de Cameron gibi bir sanatçı eşlik edince denizlerin altında yaşayacağınız bu tecrübe paha biçilemez bir hale geliyor.