Merhaba Güzel Vatanım Filminden Beklenen Fragman Geldi

Nazım Hikmet Ran’ ın hayatını konu alan Merhaba Güzel Vatanım filminden ilk fragman seyirciyle paylaşıldı.

Türk Edebiyatı’nda önemli bir yere sahip olan Nazım Hikmet Ran ile usta yazar Ahmet Ümit’ in yollarının kesişmesini konu alan filmin yönetmen koltuğunda Cengiz Özkarabekir yer alıyor. Merakla beklenen fragmanda Nazım Hikmet'in vatan haini ilan edilişinden sonraki dönemden kesitler paylaşılıyor.

Nazım Hikmet’ e Yetkin Dikinciler hayat verirken başarılı oyuncuya Ahmet Ümit rolünde Serkan Altıntaş başta olmak üzere Berna Laçin, Pelin Batu, Levent Üzümcü, İskender Bağcılar, Mehmet Tokat, Alper Türedi, Kutay Şahin, Adnan Kürkçü, Ayhan Bozkurt, Edis Atiker ve Enes Kava gibi isimler eşlik ediyor. Merhaba Güzel Vatanım filminin senaryosu Ahmet Ümit’ in kaleminden çıkan filmin çekimleri Bursa, Gaziantep ve Moskova'da yapıldı.
Film, 1980'li yıllarda Ahmet Ümit'in Nazım Hikmet'in yolundan giderek Moskova'ya gitmesine uzanıyor. Nazım Hikmet'in Moskova dönemini de odak noktası yapan film, Nazım Hikmet ile Ahmet Ümit'in kesişen hayat hikayelerine değiniyor. Sanat ve edebiyatın kurtarıcı ve birleştirici gücü üzerine yoğunlaşan Merhaba Güzel Vatanım, Ahmet Ümit'in Nazım Hikmet etkisinde kalarak yaptıklarını anlatıyor. Bilindiği gibi hem Nazım Hikmet, hem de Ahmet Ümit yaşamlarının bir döneminde Moskova'ya gitmişlerdi. Film ise bu iki önemli kişiliğin yaşadıkları çağın etkisiyle nasıl birer yazara dönüştüklerini anlatıyor.
Merhaba Güzel Vatanım, 22 Kasım 2019 tarihinde seyircisi ile buluşacak.

 

 

Merhaba Güzel Vatanım

Merhaba Güzel Vatanım

Vizyon Tarihi: 04 Kasım 2019
Tür:

Yorumlar