Merhaba Güzel Vatanım İzleyiciden Tam Not Aldı

Nazım Hikmet ile Ahmet Ümit'in gerçek hayat hikayelerinden beyazperdeye uyarlanan filmin öngösterimi 2 Kasım akşamı yapıldı.

Hayatlarının belirli bir döneminde Moskova’da bulunan yazar Ahmet Ümit ve şair Nazım Hikmet gerçek hayat hikayelerinden sinemaya uyarlanan “Merhaba Güzel Vatanım” için 2 Kasım akşamı Cinemaximum Akasya’da filmin oyuncuları Yetkin Dikinciler, Serkan Altıntaş, Umut Beşkırma, Kutay Şahin, Ali Biber, yönetmen Cengiz Özkarabekir ve filmin senaristliğini üstlenen Ahmet Ümit’in katılımıyla özel bir gösterim gerçekleştirildi. Her iki yazarın yaşadığı olayların beyaz perdeye yansıyan dramatik anları, gösterime katılanlara duygusal anlar yaşattı.

Film hakkında büyük bir heyecan duyduğunu belirten Ahmet Ümit, "Elimizden geldiği kadar dürüst ve namuslu koşullarla bir film çekmeye çalıştık. Çıkan sonuç bizim için yeterli. Ama elbette bir sanat eseri ile karşılaştığında sanat tüketicisi tümüyle özgürdür ve onun görüşleri, düşünceleri her şeyin üzerindedir. Umarım filmi beğenirsiniz." dedi.

Filmde Nazım Hikmet'i canlandıran oyuncu Yetkin Dikinciler ise, "Yaşamaya, insana ve inanın aydınlık yarınlarına gönül vermiş insanların hikâyesini anlatmaya çalıştık. Artık bize fazla söz düşmüyor. Size tek söyleyebileceğim; her şeyi bırakıp içinde vatan geçen, güzel geçen ve özellikle de ihtiyacım olan merhaba geçen bir filme her şeyi bırakıp geldiğiniz için çok çok teşekkür ederiz.” dedi.

Yönetmen Cengiz Özkarabekir ise, "Filmimiz imece usulü dediğimiz bir yardımlaşmayla ortaya çıktı. Nazım Hikmet ve Ahmet Ümit dendiği zaman gerçekten akan sular durdu ve birçok insan o anlarda yardımcı oldu. Filme emeği geçen herkes müthiş güzel pozitif bir enerjiyle çalıştı. Hepsine tek tek çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Drama belgesel türündeki Merhaba Güzel Vatanım, Ahmet Ümit'in hayatı ve 1980'li yıllarda Moskova'ya gidişi üzerindeki etkilerini, Nazım Hikmet'in Moskova'ya uzanan yolculuğunu anlatıyor. İki genç insanın, yaşadıkları çağın etkisiyle nasıl birer edebiyatçıya dönüştüklerini irdeleyen filmde Nazım Hikmet’i Yetkin Dikinciler, Ahmet Ümit’i ise genç oyuncu Serkan Altıntaş canlandırıyor. Berna Laçin, Pelin Batu, Umut Beşkırma, Levent Üzümcü, İskender Bağcılar, Mehmet Tokat, Alper Türedi, Kutay Şahin, Adnan Kürkçü, Ayhan Bozkurt, Edis Atiker, Enes Kava gibi usta ve genç isimlerin de rol aldığı filmin yönetmen koltuğunda ise uzun yıllardır birçok belgesele imza atmış Cengiz Özkarabekir yer alıyor.

Merhaba Güzel Vatanım fragmanına haberimiz üst kısmından ulaşabilirsiniz.

Merhaba Güzel Vatanım

Merhaba Güzel Vatanım

Vizyon Tarihi: 04 Kasım 2019
Tür:

Yorumlar