Mickey Ve Ayı Film Afişi

Mickey Ve Ayı Filmi Eleştirisi

Film Detayları Eleştiri

39. İstanbul Film Festivali Mickey ve Ayı filmi ile gösterimlerine başladı.

39. İstanbul Film Festivali, 40 filmden oluşan bir programla hem çevrimiçi olarak hem de sinema salonlarında seyirci ile buluşuyor. Festival kapsamında gösterime giren ilk film ise; senaryosunu ve yönetmenliğini Annabelle Attanasio’nun üstlendiği, aynı zamanda Uluslararası Yarışma’da Altın Lale Ödülü için yarışan Mickey and the Bear (Mickey ve Ayı) oluyor. 
Film ilk gösterimini geçtiğimiz sene South by Southwest Film Festivali’nde gerçekleştirdi ve oyuncular performanslarıyla eleştirmenlerden tam not almayı başardı. Başrollerini genç yıldız Camila Morrone ve James Badge Dale’in paylaştığı film, bir baba kız ilişkisini odağına alıyor. Mickey, babası Hank ile birlikte Montana’da yaşamaktadır. 18 yaşına henüz giren genç kız; bir yandan çalışıp okumaya çalışırken, bir yandan da evle ilgilenip babasına bakmakla sorumludur. Hank, Irak’taki savaştan dönmüş bir askerdir fakat savaştan sonra hayata tam anlamıyla adapte olamamıştır ve bağımlılıkla mücadele etmektedir. Travma sonrası stres bozukluğundan muzdarip olan Hank’in içinde bulunduğu durum, Mickey’nin hayatını bir hayli zorlaştırır. Filmde ebeveyn çocuk ilişkisi tersine işler ve Mickey yetişkin bir ebeveyn gibi Hank’e bakmak zorunda kalır. Babasıyla ilgilenen genç kız bir yandan da güzel bir gelecek kurma hayalleriyle birlikte üniversiteye gitme planları yapar. Fakat, Hank bu planların önünde büyük bir engeldir; çünkü Mickey olmadan kendine bakacak bir durumda değildir. Bu durumun farkında olan Mickey, babası ve geleceği arasında bir seçim yapmak zorunda kalır. 


Az oyuncuyla az mekanda geçen filmin mizanseni, renk paleti ve müzikleri başarılı bir şekilde seyircinin dikkatini çekiyor. Sadeliğiyle ön plana çıkan film, oyuncuların etkileyici performansıyla da övgü toplamayı başarıyor. Özellikle Mickey karakterine hayat veren Camila Morrone, umut vadeden bu performansıyla, ilerleyen zamanlarda da adından sıkça söz ettireceğe benziyor. Film esas olarak, Mickey’nin yetişkinliğe adım atmasıyla birlikte babasına karşı kendi benliğini var etme mücadelesine ve bu mücadelenin, onun hayatını nasıl etkilediğine odaklanıyor. Mickey, bildiği ve yaşadığı gerçeklikten çok uzakta, güzel bir gelecek hayali kurmaktadır ve bunun için üniversiteye gitmeyi planlar ama babasının gerçekleri bu geleceği ve hayali yıkar. Sonuç olarak, Mickey 18 yaşında, umutsuzca onun için var olmayan bir geleceğin hayalini düşlemekte olan bir genç kızdır. Camila Morrone olağanüstü performansıyla Mickey’nin umutsuz durumunu ve içinde kaldığı ikilemi, seyirciye başarılı bir şekilde yansıtarak seyirciyi derinden etkilemeyi başarıyor. 


Çalkantılı bir baba kız ilişkisini bir büyüme ve var olma hikayesiyle harmanlayan film,  ‘’Çok sevdiğiniz ama hayatınızı kötü etkileyen birinden vazgeçebilir misiniz, ya da ne zaman ve nasıl vazgeçebilirsiniz?’’ gibi daha birçok soruyu seyirciye yöneltiyor. Bu bağlamda film, sorduğu sorularla birlikte işlediği konu bakımından izleyen herkesin, Mickey ile güçlü bir bağ kurmasını ve hikayede kendinden bir parça bulmasını sağlıyor. 


Mickey ve Ayı filmini, 39. İstanbul Film Festivali kapsamında 9 - 14 Ekim arasında, İKSV’de çevrimiçi olarak izleyebilirsiniz. Şimdiden keyifli seyirler...

Yorumlar