Midsommar Filmindeki Ritüelleri İçeren Kitap Geliyor

Midsommar Filmindeki Ritüelleri İçeren Kitap Geliyor

Midsommar filminde yer alan ritüeller görselleştirildi ve 62 sayfalık bir kitap olarak yayınlandı.

Film yapımcısı Ari Aster, 2018 yılında senaryosunu da kaleme aldığı ilk uzun metraj filmi “Hereditary” ile uzun bir süre gündemden düşmemişti. 2019 yılında ise Ari Aster’ın hem senaristliğini hem de yönetmenliğini üstlendiği korku ve dram filmi “Midsommar” seyircisi ile buluştu. Bu filmde İsveç’e giden ve kaldıkları köydeki yaz dönümü festivaline katılan bir çiftin aslında pagan bir tarikatın ritüellerinin hedefi oluşu anlatılıyor. Çarpıcı hikayesi ve gerilim dolu sahneleriyle akıllara kazınan filmin birinci yıldönümüne özel bir kitap yayınlandı.

“Midsommar”ın Yıldönümüne Özel Kitap

A24 şirketi, filmin birinci yıldönümünü iki farklı girişimle kutladı. Önce filmin, yönetmen kurgusu versiyonu Blu-ray platformunda 45 dolara satışa çıkarıldı. Ari Aster’ın hazırladığı versiyon normal filmden 24 dakika daha uzun ancak senaryonun ilk halinde yer alan şiddet içeren sahnelere bu versiyonda da yer verilmedi. Daha sonra filmde yer alan ritüellerin çizimleri kitap haline getirilerek yayınlandı. Ritüellerin illüstrasyonları, “Midsommar” filmindeki resimleri hazırlayan sanatçı Ragnar Persson tarafından hazırlandı. Hem filmin Blu-ray versiyonu hem de ritüellerin yer aldığı çok özel kitap bu aydan itibaren sipariş edilebilecek.

Kitabın Önsözü Martin Scorsese’den

İçerisinde filmdeki çok özel ritüellerin çizimleri bulunan 62 sayfalık kitabın önsözünü usta yönetmen Martin Scorsese yazdı. Scorsese, yazdığı önsözde “Birkaç yıl önce “Hereditary” isminde bir film seyrettim. Başından itibaren çok etkilenmiştim. Karşımda sinemayı açıkça bilen bir genç yönetmen vardı. Biçimler, çerçevelemenin isabetliliği ve çerçeve içindeki hareketler, aksiyonun temposu, ses; hepsi açıkça oradaydı” ifadelerine yer verdi.

Yorumlar