Mucize 2 Aşk Film Afişi

Mucize 2 Aşk Filmi Eleştirisi

Mahsun Kırmızıgül'ün yazıp yönettiği bir devam filmi olan Mucize 2: Aşk vizyonda.

İlk filmde Aziz'in iyileşme sürecini görmemiş, eşi ve çocukları ile köyüne dönmesini görmüştük. Bu filmde ise o kayıp 7 yılı ve sonrasında yaşanan olayları görüyoruz. 

60’lardan başlayarak 80’lere uzanan uzun bir süreç anlatılıyor. Gerçek mekanlar kullanarak dönem filmi çekmek çok zordur hele kalabalık sahneler de varsa. Foça'da yüzlerce figüran ile gerçekleştirilen dış çekimlerde göze batan hiç bir kusur yok. Saç, makyaj, kostüm, sanat, renkler ve birbiri içine geçen olaylar ile gerçeklik duygusunu iyice hissediyoruz. 

Mert Turak'ın efsanevi oyunculuğunu neredeyse hiç konuşmadan oynadığı Mucize filminde görmüştük.  Bu filmde ise varıyla yoğuyla muhteşem bir iş çıkarmış. Eli ayağı tam tutmayan bir karakteri canlandırıp, saatlerce yere yamuk ayakla basıp filmin sonunda dimdik sapasağlam bir hale dönüşmek öyle her babayiğidin harcı değildir. Filmlerde sahneler çekilirken bir mekana girilir, oradaki sahneler çekilir ve başka mekana geçilir. Karakterin duygusal ve fiziksel durumunun devamlılığı açısından o mekanda geçecek sahnelerin sırasını iyi bilmelidir. Mert Turak'ın karakter gelişiminde onlarca mekan değişmesine rağmen herhangi bir hata göremedim. 

Film mesajlar ile dolu. Dönem filmi olmasından dolayı yaşanan siyasi, sosyal, kültürel haberleri de vermesi kaçınılmaz oluyor. Radyolardan yükselen sesler, gazeteci çocuğun bağırışları, vizyona giren filmler, sokakta yaşanan olaylar ile film akarken dönem de değişiyor. Mübadelenin etkileri, köyden kente göç, doğudan batıya yaşanan göçler, sanayileşme ile el işinden ziyade fabrikalaşma ve kadınların çalışma hayatına girişleri de anlatılıyor ve bu rahatsız etmeden, samimi bir şekilde oluyor.

İlk filmde de harika işler çıkartan görüntü yönetmeni Soykut Turan bu filmde de izleyenleri hayran bırakan kadrajlar yaratmış.  Acının, sevincin arttığı anlarda çıkılan genel planlar ile perdenin içinde kayboluyorsunuz. Işık, renk ve konumlandırmadaki ustalığı ile seyir zevkini kat be kat arttırıyor. İlk filmin doğuda geçmesinden kaynaklı kullanılan sarı tonların ardından egenin mavileri ile karşılaşılıyor.  

“İyilik eden iyilik bulur" ilkesi üzerine yazılmış hikaye vefa, sevgi, azim, aşk, hasret, özlem gibi pek çok duyguya dokunuyor. Senaryo bakımından ilk film kadar etkili olmasa da içeriği açısından izleyiciyi tatmin ediyor.  

Eee ne diyorduk?

“Hayat kısa. Affet, yardım et, şükret. Sev, gülümse, mutlu ol.”

Yorumlar