Netflix Belgeseli Athlete A’den Fragman Yayınlandı

Netflix Belgeseli Athlete A’den Fragman Yayınlandı

Cinsel istismarı anlatan Netflix belgeselinden ilk fragman paylaşıldı. Athlete A filminde istismara uğrayan birçok kadın konuşmacı olarak yer aldı.

2016 yılında Amerika’da bir jimnastik takımında ortaya çıkan yüzlerce cinsel istismarı konu alan Athlete A belgeselinden fragman paylaşıldı. Eğitmenler tarafından tacize uğrayan birçok kadın belgesele konuşmacı olarak katılıyor. Netflix yapımı Athlete A belgeselinin yönetmen koltuğunda Bonni Cohen ve Jon Shenk yer alıyor. 

Indianapolis Star adlı gazetede gerçekleşen cinsel istismar olayları ile ilgili makale yayınlanmış. Makalede yazanlara göre 500 kadına istismarda bulunan takım koçu sürekli koruma atına alınıyor. Netflix'te yayınlanacak olan Athlete A belgeseli,  tacize maruz kalan sporcuların mağduriyeti için kurumlar ile savaş veren avukatlardan, sessiz kalarak her şeyi gizlemeye çalışan suçlulara kadar her şey gözler önüne sermeye hazırlanıyor.

Athlete A, yaşanan bu skandalı konu alan ilk belgesel değil. Geçtiğimiz yıl HBO, Erin Lee Carr’ ın yönettiğini At the Heart of Gold: Inside the USA Gymnastics Scandal adlı bir belgesel yayınlamış ve oldukça ilgi çekmişti. Yayınlanan bu belgesel Dr. Steven Ungerleider ve David Ulich'in yıllarca süren araştırmalarına ve hikayenin merkezindeki sporculardan alınan referanslar dayanıyordu.

Netflix yapımı Athlete A, 24 Haziran tarihinde seyircisi ile buluşacak.  

Yorumlar