Netflix'e Resmen Sansür Geliyor

Netflix'e Resmen Sansür Geliyor

Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre Netflix gibi online platformlar resmen RTÜK’e bağlandı.

Sonunda bu da oldu! Uzun süredir çeşitli çevreler tarafından içerikleri eleştirilen, ahlaksızlığı yaydığı iddia edilen, eşcinsel karakterlerinden rahatsız olunan Netflix ve Netflix gibi internet üzerinden yayın yapan bütün platformlar artık RTÜK denetimine bağlandı. İnternet yayıncılığında sansür ve denetimlerle dolu yeni bir devir başlıyor. Netflix ile birlikte BluTV, Puhu TV gibi platformlarda artık sansür tehlikesi altında. Bir sonraki hedefin de Youtube ve Twitch olacağını tahmin etmek mümkün.

 

Netflix Türkiye’den Ayrılabilir

Geçtiğimiz yıllarda Türkiye’de ofisleri olmadığı için yasaklanan ve baskı altına alınan Booking ve Paypal; Türkiye hizmetini sonlandırmıştı. Benzer bir sebepten Wikipedia yasaklanmış, Uber gördüğü baskıların ardından XL hizmetine son vermişti. Hatta son sinema yasası ile birlikte Sinemia gibi kuruluşlar da kapanmak zorunda kaldı. Bu zincirin yeni halkası dünyaca ünlü Netflix olabilir. Netflix yayınlarının ciddi bir sansüre takılma ihtimali var. Bu durumda bütün dünyanın özgürce izlediği yapımları izleyemeyebiliriz. Ayrıca bu durum muhtemelen tütün ürünlerine ve sevişme sahnelerine kesinti veya mozaik getirecek. Televizyonda başımıza ağrıtan BİP sesine Netflix’te de kavuşacağız.

Netflix Gibi Dijital Platformlar Ofis Açmak Zorunda

Kararın bir diğer parçası olarak online yayın yapan platformlar artık Türkiye’de bir ofis açmak zorunda. Muhtemelen vergilendirmeyi daha kontrollü yapabilmek amacıyla alınan bu karar daha önce Booking’in ülkeden ayrılmasına sebep olmuştu. Yakın tarihte Amazon Prime, Disney+ gibi platformlar Türkiye’de de hizmete girerse otomatikmen bu yasaya tabi olacaklar.
 

Yorumlar