Netflix İlk Kez Sansür Uyguladı

Netflix İlk Kez Sansür Uyguladı

Netflix’te RTÜK sansürü dönemi ilk örneğiyle resmen başladı.

1 Eylül itibariyle RTÜK’ün artık dijital platformlara sansür uygulaması yapacağına yönelik yasa yürürlüğe girmişti. Yasanın ardından birçok platformda başta sigara olmak üzere bazı sansür uygulamaları göründü. Örneğin Bein Connect benzeri platformlarda bir süredir sigaralar sansürleniyordu. En popüler uluslararası platformlardan olan Netflix’te de ilk sansür uygulaması görüldü. 

 

El Camino: Breaking Bad Filminin Fragmanı Sansürlendi

Netflix’te sansürün ilk kurbanı Breaking Bad dizisini sinemaya taşıyan El Camino: A Breaking Bad Movie isimli film oldu. Dün bizim de haberini yaptığımız gibi El Camino filminden ilk fragman yayınlandı. Fragman dünya çapında farklı ülkelere özel olarak yayınlandı. Ancak Türkiye’de yayınlanan fragmandaki bir sahnede oyuncunun elindeki sigara sansürlendi. Böylelikle Netflix’te de sansür dönemi ilk uygulamasıyla başlamış oldu.

Netflix Konu Hakkında Açıklama Yaptı

Breaking Bad fragmanındaki sansürün ardından filmi bekleyenler epey büyük tepki gösterdi. Tepkilerin üzerine Netflix konu hakkında bir açıklama yayınladı. Açıklamada sansürün fragmana özel olduğu ve filmin 11 Ekim’de sansürsüz şekilde yer alacağı belirtildi. İşte açıklamanın tamamı: “Tanıtım amaçlı fragmanların hassas olabilecek görüntüler içermesi durumunda, pek çok ülkede ilgili fragmanlar üzerinde ufak değişiklikler gerçekleştirebiliyoruz. Bunun amacı, söz konusu içeriği izlemeyi seçmediği halde ailesiyle birlikte Netflix’e gelecek yapımları gözden geçiren üyelerimizin beklentilerini en iyi şekilde karşılamak ve onların hassasiyetine saygı göstermek. Ancak bu yalnızca tanıtım amaçlı çalışmalarımızda başvurduğumuz bir yöntem. Üyelerimiz söz konusu içeriği 11 Ekim 2019 itibaren herhangi bir kesinti veya değişiklik olmaksızın izleyebilecek.
 

Yorumlar