Netflix'in Atiye Dizisine Dava Üstüne Dava

Netflix'in Atiye Dizisine Dava Üstüne Dava

Yazar Buket Uzuner, Netflix'in orijinal yapımlarından biri olan Atiye'ye telif davası açtı.

Geçtiğimiz haftalarda Netflix'in orijinal yapımlarından biri olan "Atiye" dizisinin ikinci sezonu yayınlanmıştı. Yayınlandığı günden itibaren top yapımlar listesinin başına yerleşen "Atiye" hem konusu hem de oyunculukları ile dikkatleri üzerine toplamıştı. Şimdi ise hukuki bir mesele ile gündemde. Yazar Buket Uzuner, 2015 yılında yayınlanan "Toprak" isimli romanındaki "Defne Kaman" ve "Umay Nine" karakterlerinin "Atiye" dizisinde izinsiz kullanıldığı gerekçesiyle diziye intihal davası açtı.

"Fikri Bir İhlal" Var!

Buket Uzuner'in avukatı Abdullah Egeli, İstanbul Fikri Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi'ne OG Prodüksiyon hakkında intihal davası açmak için başvurdu. Mevcut durum hakkında: "Bilindiği gibi bir roman ve senaryonun temeli onun ana karakterleridir ve olayların akışı yoğunluklu olarak ana karakterlerin belirlediği bir yolda gelişir. Bu gerek edebiyatçılar gerek senaryo, film ve dizi sektöründe çok bilinen bir teknik konudur. "Atiye" dizisinin senaryosu, Buket Uzuner'in 'Defne Kaman'ın Maceraları – Toprak' romanının ana karakterleri üzerine farklı adla kurulduğu "Atiye" dizisi, yazarın 'Su', 'Hava' ve aynı serinin yazmakta olduğu 'Ateş' adlı eserlerine karşı bir fikrî ihlalidir. "Atiye" dizisi senaryosundan Buket Uzuner'den izinsiz ve habersiz alınan (arkeolog, anne, kız kardeş gibi) ana ve yan karakterler (bunların adları değiştirilmiş) olayın örgüsü ve gidişatı çıkarıldığında geriye "Atiye" diye bir dizi kalmamaktadır. Burada açık ve net bir intihalden ziyade Buket Uzuner'in sevilen romanının ustaca değiştirilerek işlenmesi ve bundan bir senaryo çıkarılması söz konusudur. Buna rağmen yapımcılar kamuoyunu yanıltmamışlar ve kamuoyu bu dizinin 'Toprak' romanı ve dört elementin karakterleri ve konusunun değiştirilerek işlenmesi olduğu farkına varmış ve bunu sosyal medyada dile getirmiştir." sözleriyle açıklamada bulundu.

Bu İlk Dava Değil!

Buket Uzuner'den önce, "Atiye" dizisinin ilk sezonu yayınlandıktan sonra yazar Şengül Boybaş da dava açmıştı. Boybaş, dizinin "Dünyanın Uyanışı" isimli romanından esinlenerek hazırlandığını söyleyerek dizinin ön jeneriğinde, fragman, afiş gibi tanıtımlarında romanında ve ismine yer verilmediği iddiası ile mahkemeye başvurmuştu.

Tüm bu hukuksal süreçler devam ederken, Netflix ve OG Prodüksiyon henüz konuya ilişkin hiçbir açıklama yapmadı.

Yorumlar