Netflix'in Atiye Dizisinin Setinde Korkunç Kaza

Netflix'in Atiye Dizisinin Setinde Korkunç Kaza

Netflix'in Türkiye'deki ikinci yapımı olan Atiye dizisinin setinde gerçekleşen korkunç kazada bir set işçisi hayatını kaybetti.

Elde edilen bilgiye göre set ekibinde boya işleri ile uğraşan Hasan Karatay, yüksekten düşerek hayatını kaybetti. Olayın ardından Oyuncular Sendikası ve Sinema Televizyon Sendikası sosyal medya üzerinden açıklamada bulundu. 

 

Gerekli önlemler alınmadan çalıştırıldığını söyleyen Sinema Televizyon Sendikası, konu ile ilgili yaptığı açıklamada;

“Sinema Televizyon Sendikası 06.04.2019 tarihinde OG Medya'nın yapımcılığını üstlendiği Atiye (The Gift) isimli Netflix dizisinin setinde çalıştığı sırada, ağır ihmal sonucu merdivenden düşüp ağır yaralanan ve bir süredir yoğun bakımda olan meslektaşımız set işçisi Hasan Karatay vefat haberini üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız. Ailesine ve yakınlarına sabır ve başsağlığı diliyoruz.

Hasan Karatay'ın sette ambulans ve iş güvenliği uzmanı olmaksızın sigortasız çalıştırıldığına dair bilgiler tarafımıza ulaşmıştır. İş cinayetleri kader değildir. "Tehlikeli" sınıfta yer alan sette, yeterli iş güvenliği önleminin alınmadığı ve yapım şirketinin kusurlu olduğu açıktır.

Setlerde ölmek istemiyoruz!

Yanan bu acı olayı yakından takip edeceğimizi kamuoyuna duyururuz.”  

Oyuncular Sendikası ise yaptığı açıklamada;

"Kamera arkası ve önünde çalışanlar olarak yapım şirket yetkililerini kazanın nasıl gerçekleştiği ile ilgili kamuoyu açıklamasına çağırıyor, güvenli, sağlıklı, riskler ve tehlikelerin tespit edildiği önlemlerin alındığı işyerleri istiyoruz.” dedi. 

Yorumlar