Netflix'ten Black Lives Matter Seçkisi

Netflix'ten Black Lives Matter Seçkisi

Netflix, ırk adaletsizliğini anlatan filmleri “Black Lives Matter” hareketini desteklemek için bir araya getirerek özel bir seçki hazırladı.

ABD’de son birkaç haftadır ırkçılık karşıtı eylemler ve protestolar şiddetlenerek devam ediyor. George Floyd’un, Amerikalı bir polis memuru tarafından öldürülmesinin ardından ülkede ırkçılık karşıtı eylemler başlamıştı. Kimisi sosyal medya üzerinden kimisi Amerika sokaklarında direnişini devam ettiriyor. Özellikle bu olaylardan sonra ırk ayrımcılığının yapıldığı filmler de daha fazla seyredilmişti. Hatta bazı filmlerde ırkçılığa yönelik yeni detaylar fark edilmişti. Bu süreç içerisinde birçok evrensel oluşum, “Black Lives Matters” hareketine destek verecek girişimlerde bulunmaya başladı. Bu oluşumların arasına Netflix de dahil oldu. Netflix, yeni bir düzenlemeyle ırk adaletsizliğini anlatan yapımları bir kategori altında toplayarak abonelerine yeni bir seçki sundu.

Netflix, hazırladığı bu seçkinin duyurusunu sosyal medya hesaplarından yaptı. Paylaşımlarında, “Siyah hayatlar önemlidir. Dolayısıyla siyahi hikaye anlatımı da önemlidir. Gerçeğe olan bağlılığımıza dair bir anlayışla, sistemik değişimin zaman alacağını biliyoruz. Siyah deneyimle ilgili güçlü ve kompleks hikayelere dikkat çekerek başlıyoruz. Bugün Netflix'e giriş yaptığınızda, Amerika'daki ırk adaletsizliği hakkındaki katmanlı hikayeleri anlatan, özenle seçilmiş bir başlık listesi göreceksiniz.” ifadelerine yer verdi.

Netflix’in Black Lives Matter Seçkisinde Neler Var?

Netflix’in “Black Lives Matter” seçkisinde yer verdiği filmlerden öne çıkanlar arasında; çarpıcı bir belgesel olan “13. Madde”, ABD’de şu an yaşanan olaylara benzer bir hikayesi olan mini dizi “When They See Us”, siyahi hareketin en önemli temsilcilerinden Malcolm X’in hayatını anlatan “Who Killed Malcolm X?” ve Oscar ödüllü oyuncu Spike Lee imzası taşıyan Netflix’in orijinal yapımlarından komedi-dram dizisi “She’s Gotta Have It” yer alıyor.

12 Haziran 2020’de ise yine bu seçkide yer alacak olan Spike Lee imzalı “Da 5 Bloods” filminin prömiyeri yapılacak. Bu filmde ise bir grup siyahi askerin Vietnam’a dönüş hikayesi anlatılıyor.

Yorumlar