Netflix'ten Geri Adım: Minnoşlar Kaldırıldı

Netflix'ten Geri Adım: Minnoşlar Kaldırıldı

Netflix, Türkiye kataloğundan “Cuties“ dizisini kaldırdı.

Dünyanın önde gelen platformlarından biri olan Netflix'in yeni filmi "Cuties" hakkındaki son karar alındı. Bir süredir Türkiye'de "Minnoşlar" adıyla yayınlanması planlanan "Cuties" yapımı hakkında tartışmalar devam ediyordu. 11 yaşındaki Amy'nin dansı olmak hayali üzerine kurulu olan filmin tanıtımında yer alan sahnelerin ve afişinde yer alan görsellerin çocuk istismarına özendirdiğine ilişkin iddialar büyük tartışmalar yaratmıştı. RTÜK, filmin yayından kaldırılmasına ilişkin Netflix'e talepte bulundu. Sonuç olarak Netflix, Türkiye kataloğundan "Cuties" filmini kaldırdı.

RTÜK, Uzman Raporu Hazırladı

"Cuties" filmi hakkında artan tartışmalar sonucunda uzman raporu hazırlandı ve raporda "çocukların erken yaşta yetişkin yaşantısı içinde yer aldığı, istismar ve kötüye kullanım içeren bir yapımın potansiyel çocuk istismarı davranış örüntülerini ortaya çıkarabileceği" ifadelerine yer verildi. Bu değerlendirme sonucunda RTÜK, "Cuties" hakkında Netflix'in, 6112 sayılı Kanun'un 8. maddesinin 1. fıkrasının (ğ) bendinde yer alan "Yayın hizmetleri….. Çocuklara, güçsüzlere ve engellilere karşı istismar içeremez ve şiddeti teşvik edemez" hükmünü ihlal ettiğine, bu sebeple yayıncı kuruluşun söz konusu programı kataloğundan çıkarması gerektiğine dair oy birliğine varıldığını açıkladı.

"Cuties" Hakkında

"Cuties", 2020 Sundance Film Festivali'nde Dünya Sineması Drama dalında En İyi Yönetmenlik ödülüne layık görülmüştü. Filmin yönetmenliğini ise Maimouna Doucoure üstlenmişti. 9 Eylül tarihinde Netflix'te yayınlanması planan "Cuties"de 11 yaşındaki Amy'nin dansçı olma hayali ve bu hayaline ulaşmak için atıldığı maceralar anlatılıyor.

Yorumlar