Netflix Türkiye'den Çekiliyor Mu?

Netflix Türkiye'den Çekiliyor Mu?

İddialara göre Netflix; Türkiye’den çekiliyor.

Geçtiğimiz haftalarda yürürlüğe giren sansür yasası ile birlikte Netflix, Twitch, Youtube gibi platformların RTÜK tarafından denetim ve sansür uygulaması altına alınacağı kesinleşmişti. Ayrıca alınan kararların arasında Netflix gibi yabancı menşeili kuruluşlar için Türkiye’de bir ofis açma ve doğal olarak vergi ödeme zorunluluğu getirildi. Daha önce buna benzer uygulamalar ile karşılaşan Booking, Paypal, Uber gibi kuruluşlar ülkemizde hizmeti bitirmişti. Bu sebepten Netflix’in de çok sayıda abonesi olmasına rağmen Türkiye pazarından çekilebileceği konuşulmaya başlanmıştı. Bununla ilgili ilk iddia bir Twitter kullanıcısından geldi.

 

Twitter Kullanıcısı Jared Wall’dan Netflix Çekiliyor İddiası

Türkiye’de yaşayan ve kendisini düşündüğü her şeyi yazan birisi olarak tanıtan yabancı uyruklu Twitter fenomeni Jared Wall; Netflix’in geleceği ile ilgili aldığı bir duyumu paylaştı. 40 binin üzerinde takipçisi olan ve Türkiye ile ilgili oldukça eğlenceli tweetleri ile tanınan Wall; paylaştığı tweette; “Kaynaklarım Netflix’in Türkiye’den önümüzdeki ay çekileceğini söyledi. Türkiye hükümetine sahip olduğumuz en iyi TV kaynağını mahvettiği için teşekkürler. Aferin.” ifadelerini kullandı.  
Jared Wall’ın ortaya attığı iddialar somut bir delille desteklenmediğinden bir şey söylemek için erken olsa da Netflix’in son yasanın ardından ülkeden çekilme ihtimali olduğu bilindiği için hiç kimse bu tip bir karara şaşırmayacaktır.

RTÜK Lisansı ve Netflix Gelirlerinin Paylaşılması Gerekiyor

Çıkarılan yasaya göre Türkiye’de ofis açma ve vergi verme zorunluluğunun yanı sıra RTÜK’ten bir lisans satın almak gerekiyor. Bu lisansın bedeli şimdilik 100 bin TL olarak biliniyor. Ayrıca online olarak hizmet veren başta Netflix gibi kurumlar küçük miktarlarda olsa da gelirlerinin bir kısmını RTÜK’e iletmek zorunda.  
 

Yorumlar