Netflix Yayın Kalitesini Düşüreceğini Açıkladı!

Netflix Yayın Kalitesini Düşüreceğini Açıkladı!

Corona virüsü sebebiyle herkesin evine kapanmasının ardından Netflix 1 aylığına yayın kalitesini düşürme kararı aldı.

Tüm dünyada ve ülkemizde herkesin Corona virüsü nedeniyle evine kapandığı bu süreçte Netflix gibi platformalara talep oldukça arttı. Netflix’ten yüksek çözünürlüklü film izleyerek zaman geçiren kullanıcılar, internet ağlarına fazla yüklenerek iletişim konusunda bazı sorunlar yaşamaya başladı.

Corona virüsü yüzünden %50 oranında trafik artışı elde eden Netflix, bugün yaptığı resmi duyuruyla tüm Avrupa genelinde yayın kalitesini yüzde 25 azaltacağını duyurdu. 1 ay boyunca süreceği söylenen bu durumun Avrupa ülkeleri arasında değerlendirilen Türkiye için de geçerli olması beklentiler arasında. Netflix sözcüsü, yaptığı açıklamada “Avrupa genelinde 30 gün boyunca bitrateleri düşürme kararı aldık. Bu kararın Avrupa ağlarındaki trafiği yüzde 25 azaltacağını tahmin ediyoruz. Bununla birlikte tüm kullanıcılarımıza yüksek kalitede servis sunmaya devam edeceğiz” dedi.

Bu Netflix’ in tek başına alacağı bir karar olmamakla birlikte Avrupa Birliği İç Pazar ve Hizmetler Temsilcisi Thierry Breton, dün Netflix CEO’su Reed Hastings ile yaptığı görüşmede, Corona virüsü krizleri tüm dünyada devam ederken internet stabilitesini korumak için Netflix’in video kalitesini düşürmesini istemişti.

Yorumlar