Nuh Tepesi Film Afişi

Nuh Tepesi Filmi Eleştirisi

Güçlü kadrosuyla Nuh Tepesi filmi; sinemalarda karşımızda. Nuh Tepesi filmi eleştirisi sizlerle...

Cenk Ertürk’ün yazıp yönettiği ilk uzun metraj film olma özelliğini taşıyan Nuh Tepesi bir ilk filmi aşan usta oyuncu kadrosu ve dramatik öyküsü ile göz dolduruyor.

Türk Sinemasının gördüğü en iyi oyunculardan biridir bana göre Haluk Bilginer. Nuh Tepesi’nin senaryosunu okuduğunda ne olursa olsun projede olmak istediğini belirten Bilginer filmde de yine mükemmel oyunculuk yeteneğini konuşturmuş. 
Hasta ve sayılı ömrü kalmış bir adam olan İbrahim (Haluk Bilginer) daha küçükken terkettiği ve daha sonra yeniden bağlantı kurduğu oğlu Ömer (Ali Atay) ile birlikte doğduğu köye gelir ve burada kendi çocukluğunda dikmiş olduğu bir ağacın altına gömülmek ister fakat ağaç köylüler tarafından Nuh Ağacı olarak bilinmekte ve kutsal olduğuna inanılmaktadır. 
Filmin hikayesi üzerine çok fazla kafa patlatılmış ve sağlam temelli bir hikaye. Eleştirel bir bakış barındırmakla birlikte insan ilişkilerini çok iyi analiz etmiş bir kalemin eseri olduğu da açık. Dialoglar yerinde ve elbette ki yetenekli oyuncu kadrosunun üzerinde mükemmele yakın bir oranda etkileyici.
Ali Atay uzunca bir süre Mecnun’dan çıkamamak ile itham edilse de üzerine yapışmış o işten kendini diğer başarılı işlerle sıyırmayı başardı diyebiliriz. Haluk Bilginer gibi bir ustanın karşısında bu filmde gösterdiği performans da gerçekten tüyleri diken diken edecek cinsten. Filmde yer bulmuş bir yüzleşme sahnesinde ayağa kalkıp haykırmak istedim.
Teknik ve özellikle görüntü olarak bir ilk film olmasının affettirebileceği ufak aksilikler yer alıyor. Ses konusunda, miksajda sorunlar olduğu aşikar ancak bu filmin dramatik hikayesi içerisinde absorbe oluyor. Bu da bir meziyettir aslında. İyi bir hikaye her zaman iyi bir hikayedir ve seyirci bunun için sinemayı sever. Filmin bazı dramatik yapının tavan yaptığı sahnelerinde duygu yükü ile zenginleşmiş ve aynı çıtada yukarı taşınmış birtakım sahneler var ki gerçekten çok iyi düşünülmüş ve estetik olarak müthiş haz veren sahneler. 
Cenk Ertürk’e gelecek işlerinde başarılar diler daha da iyi işlerde ismini görmeyi temenni ederiz.
İyi Seyirler.

Yorumlar